Świąteczna propozycja Nowej Lewicy. Antyinflacyjna ulga noworoczna

Nowa Lewica o "drożynie PiS". Fot. Twitter/Dariusz Standerski
Nowa Lewica o "drożynie PiS". Fot. Twitter/Dariusz Standerski
Nowa Lewica proponuje cztery rozwiązania, które mają się złożyć na "ulgę noworoczną" dla obywateli - to obniżka VAT z 23 do 15 procent oraz z 8 procent do zera, rekompensaty za wzrost cen energii, a także likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN - mówili Włodzimierz Czarzasty i Rober Biedroń.

Biedroń i Czarzasty krytykują PiS

Współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń wystąpili razem podczas sobotniego posiedzenia Rady Krajowej Nowej Lewicy na tle dwóch stołów z produktami żywnościowymi, w których pokazali ceny tych produktów w roku 2015 i w roku 2021. Jak wynika z zestawienia, ceny niemal wszystkich produktów wzrosły o kilkadziesiąt procent.

Polecamy:

Gerard Wolski ciężko przeszedł Covid-19 i nadal boi się skutków szczepienia

Scheuring-Wielgus i Diduszko-Zyglewska nie przeproszą fałszywie oskarżonego księdza

– Minęło 6 lat rządów PiS. Obiecywali nam, że Polska wstanie z kolan. Po 6 latach możemy jasno powiedzieć - jedyne, co wstało z kolan za rządów PiS, to na pewno ceny – mówił Biedroń.

Czarzasty powiedział, że "jest firma, której inflacja się opłaca - tą firmą jest rząd". – Na podwyżkach cen rząd zyskuje - bo ma większe dochody z VAT. Dzięki temu rząd ma więcej środków na te wszystkie nierealne rzeczy – podkreślał Czarzasty. Z kolei podwyżki cen energii wynikają m.in. z tego, że rząd nie rozwinął fotowoltaiki i wiatraków, a także nie wybudował sieci przesyłowych.

Antyinflacyjne propozycje Nowej Lewicy

Nowa Lewica ma jednak cztery rozwiązania, które mogą być remedium na wzrost cen. – Chcielibyśmy przekazać rządowi PiS ulgę noworoczną, mając nadzieję, że ten rząd pójdzie po rozum do głowy – powiedział Biedroń.

Pierwszy punkt to obniżenie VAT z 23 do 15 procent. Oznacza to, przekonywali liderzy Nowej Lewicy, że na każdym litrze benzyny będzie się zyskiwało 25 groszy i w kieszeni każdego z nas zostanie ekstra 200 zł miesięcznie. – To dla wielu emerytów jest być albo nie być – mówił Biedroń.

Z kolei tam, gdzie VAT jest 8 proc., powinien być obniżony do zera procent - dodał Czarzasty, zaznaczając, że dotyczyłoby to np. książek

Biedroń zwracał uwagę, że ceny prądu i gazu w Polsce rosną najszybciej w UE i niedługo mało kogo będzie stać, by płacić wyższe ceny energii.

– Jako lewica w ramach ulgi noworocznej proponujemy rekompensaty za gaz i prąd bez kryterium dochodowego – mówił Czarzasty. – My proponujemy rekompensaty, które trafią do każdej polskiej rodziny i to jeszcze przed świętami – dodał Biedroń. Koszt tego, mówił, to kwota ok. 7,5 mld zł.

Czwarta propozycja dotyczy wykorzystania środków z KPO. – Cholera mnie bierze jak patrzę, co robi rząd ze środkami z KPO – mówił Czarzasty. Zwracał uwagę, że środki te nie są przyznane przez Komisje Europejską, bo rząd nie chce rozwiązać Izby Dyscyplinarnej SN, choć jest projekt klubu Lewicy w tej sprawie, z którego można skorzystać.

– Czy nieodwieszenie trzech sędziów jest warte 260 mld złotych? – pytał Czarzasty. – Oskarżam rząd o głupotę państwową – dodał.

– Składamy te propozycje nie tylko dla opozycji, ale w prezencie dla premiera Morawieckiego – mówił Biedroń. – To cztery rzeczy, które trzeba wdrożyć w Polsce, by ludziom żyło się lepiej – dodał.

Czytaj dalej:

Protestowali przeciwko "lex TVN" w Krakowie. Mieszkańcy ich wyśmiali

Prokuratura: Jest śledztwo ws. dezercji polskiego żołnierza na Białoruś

Sejm przyjął budżet na 2022 r.

Prezydent podpisał ustawę obniżającą akcyzę na prąd i paliwa

"Świąteczna propozycja od Lewicy"

„Świąteczna propozycja od \@__Lewica, to #UlgaNoworoczna, czyli

- obniżenie VAT z 23 na 15%

- VAT 0% na żywność

- rekompensaty za gaz i prąd

- odzyskanie środków UE” -

napisał na Twitterze Rzecznik prasowy Klubu Parlamentarnego Nowej Lewicy Marek Kacprzak.

KW

Lubię to! Skomentuj21 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka