atrol wojskowy na obszarze objętym zakazem przebywania w polsko-białoruskiej strefie przygranicznej. Fot. PAP/Wojtek Jargiło
atrol wojskowy na obszarze objętym zakazem przebywania w polsko-białoruskiej strefie przygranicznej. Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Prokuratura: Jest śledztwo ws. dezercji polskiego żołnierza na Białoruś

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 15
Prokuratura Rejonowa Białystok-Północ wszczęła śledztwo w sprawie dezercji polskiego żołnierza na Białoruś - poinformowała PAP Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Jak dodano, w tej chwili trwa ustalanie miejsca pobytu podejrzanego, by przedstawić mu zarzuty.

Wszczęto śledztwo ws. Emila Cz.

"W Dziale do spraw Wojskowych Prokuratury Rejonowej Białystok-Północ zostało wszczęte śledztwo w sprawie o przestępstwo z art. 339 par. 3 KK. Wydano również postanowienie o przedstawieniu zarzutu dla Emila Cz." - przekazała PAP rzeczniczka warszawskiej Prokuratury Okręgowej Aleksandra Skrzyniarz.

Polecamy:

Dezerter Emil Czeczko białoruskim szpiegiem lub informatorem - mocny trop polskich służb

Znamy szokujące fakty w sprawie żołnierza-dezertera z polsko-białoruskiej granicy

Zgodnie z przywołanym przepisem Kodeksu karnego żołnierz, który w czasie dezercji ucieka za granicę albo przebywając za granicą uchyla się od powrotu do kraju, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Jak dodano, obecnie trwają czynności mające na celu ustalenie miejsca pobytu podejrzanego i wykonania z nim czynności procesowych.

Dezercja polskiego żołnierza

O dezercji polskiego żołnierza na Białoruś media poinformowały w piątek. Wcześniej Białoruski Państwowy Komitet Graniczny (GPK), odpowiednik polskiej Straży Granicznej, podał informację o polskim żołnierzu, który poprosił o azyl na Białorusi.

Szef MON Mariusz Błaszczak zdymisjonował przełożonych Emila Cz. Jak przekazał w mediach społecznościowych, mężczyzna miał "poważne kłopoty z prawem i złożył wypowiedzenie z wojska". "Nigdy nie powinien zostać skierowany do służby na granicę" - podkreślił. O problemach z prawem mężczyzny informowały też wcześniej media.

Dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Tomasz Piotrowski nazwał działanie żołnierza aktem dezercji; zapowiedział też przegląd kwestii naboru i pracy z żołnierzami. 

KW

Czytaj dalej:

Przełożeni dezertera z granicy odwołani

B. dowódca GROM o ucieczce żołnierza: Nie zdziwię się, jak on ucieknie znów do Polski

Nowe fakty o dezerterze z granicy. Oto, co powiedział reżimowym mediom

Ucieczka polskiego żołnierza z granicy. "Nie można wykluczyć również porwania"

Błaszczak wściekły. Domaga się wyjaśnień ws. skierowania uciekiniera na granicę

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj15 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka