Zamknięte przejście graniczne z Białorusią w miejscowości Połowce. Fot. 	PAP/Wojtek Jargiło
Zamknięte przejście graniczne z Białorusią w miejscowości Połowce. Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Dezerter Emil Czeczko białoruskim szpiegiem lub informatorem - mocny trop polskich służb

Redakcja Redakcja Wojsko Obserwuj temat Obserwuj notkę 99
Wiele wskazuje na to, że Emil Czeczko, żołnierz 11. Mazurskiego Pułku Artylerii w Węgorzewie, który zdezerterował z polskiej armii, mógł być białoruskim szpiegiem lub informatorem reżimu Łukaszenki – pisze w piątek Onet powołując się na swoje źródła.

Siostra Czeczki związana z Białorusinem

Onet podaje, że wątek ten, jak wynika z ich informacji, jest jednym z najpoważniejszych, jakie biorą pod uwagę polskie służby specjalne. Zaznacza też, że siostra dezertera była związana z obywatelem Białorusi, a on sam miał tam znajomych.

Polecamy:

Znamy szokujące fakty w sprawie żołnierza-dezertera z polsko-białoruskiej granicy

Tusk ostro o działaniach PiS i ustawie lex TVN

Z ustaleń portalu wynika, że policja zatrzymała żołnierza do kontroli, ale będący pod wpływem alkoholu i narkotyków szeregowy Czeczko nie przyznał się policjantom, iż jest zawodowym żołnierzem, dlatego na miejsce zdarzenia nie została wezwana Żandarmeria Wojskowa.

Informator agenta lub szpieg

Jak przekazał informator portalu, Czeczko również wiedział, że informacja z policji dość szybko trafi do jego jednostki wojskowej, a to będzie oznaczało pożegnanie ze służbą. Ta decyzja nie musiała być podjęta przez niego, lecz była początkiem operacji białoruskich służb. Jej finał został upubliczniony w piątek w postaci wywiadu, jakiego polski żołnierz udzielił białoruskim reżimowym mediom - zaznacza Onet.

Najbardziej prawdopodobnym wątkiem, który jest obecnie brany pod uwagę, jest to, że szeregowy Czeczko od pewnego czasu był białoruskim szpiegiem lub co najmniej informatorem białoruskiego agenta - pisze portal powołując się na niezależne źródła związane z wojskiem oraz wojskowymi służbami specjalnymi. Według Onetu w tej chwili prześwietlany jest Białorusin – partner siostry szeregowego Czeczko.

KW

Czytaj dalej:

Unijna komisarz Viera Jourova: Nie zawahamy się podjąć działań przeciw lex TVN

Para prezydencka po szczepieniu. Ważne przesłanie Andrzeja Dudy

Niedzielski: Personel medyczny będzie podlegał obowiązkowi szczepień

KO zawiadomi prokuraturę w związku z lex TVN

Lex TVN przyjęte przez Sejm. TVN wydało oświadczenie

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo