Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Kolejny przypadek wariantu omikron w Polsce i znów u dziecka

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 52
Kolejny przypadek wariantu omikron wykryto u 7-letniej dziewczynki z Gdańska, która miała wykonany test z powodu objawów infekcji paragrypowej - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. W południe wiceminister Waldemar Kraska dodał, że tych przypadków jest już siedem.

7-latka z omikronem

"Kolejny przypadek koronawirusa w wersji omicron został wykryty u 7-letniej dziewczynki z Gdańska. Dziewczynka miała wykonany test PCR 10.12 z powodu objawów infekcji paragrypowej" - czytamy na Twitterze resortu zdrowia.Jak zaznaczono - "wcześniej zakażenie przeszła jej mama". "Dzieci z klasy były skierowane na kwarantannę, a te z najbliższego kontaktu mimo braku objawów są kierowane na test" - podało MZ.

Trzy przypadki w Polsce

Pierwszy przypadek wariantu omikron w Polsce - potwierdzony w czwartek przez katowicki sanepid - stwierdzono u 30-letniej obywatelki Lesotho, która uczestniczyła w szczycie cyfrowym ONZ w Katowicach.

W piątek zanotowano drugi potwierdzony przypadek wariantu omikron; zakażona to trzyletnia dziewczynka z Warszawy.

W czwartek ruszyły szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Ministerstwo Zdrowia informuje, że wykonano dotychczas 32 tys. szczepień przeciw COVID-19 dzieci w wieku 5-11 lat; a zapisano na szczepienie 194 tys. dzieci.

To może być wariant dominujący

Minister zdrowia Adam Niedzielski szacuje, że na przełomie stycznia i lutego może nastąpić skok zakażeń tym wariantem koronawirusa.

- Widzimy, że od momentu pojawienia się wirusa w populacji upływa mniej więcej od 2 do 4 miesięcy, zanim stanie się on wariantem dominującym. Jeżeli ten wariant jest w Polsce od początku grudnia, to tak naprawdę przełom stycznia, lutego, to jest pierwszy okres, kiedy możemy liczyć się z poważnym ryzykiem odbicia, jeżeli chodzi o wzrost liczby zachorowań – zaznaczył minister.

Z drugiej strony zastrzegł, że potrzebujemy jeszcze czasu – tygodni lub miesiąca, aby powiedzieć coś więcej o charakterze tego wariantu. Na razie widać wyraźnie, że zakaźność tego wirusa jest większa – zaznaczył.

Najnowsze dane o koronawirusie

Badania potwierdziły 15 976 nowych zakażeń koronawirusem – podało Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał, że zmarło 70 osób z COVID-19.

Nowe przypadki zakażeń wykryto u osób z województw: śląskiego (2329), mazowieckiego (2040), wielkopolskiego (1891), małopolskiego (1585), dolnośląskiego (1560), pomorskiego (1049), łódzkiego (860), kujawsko-pomorskiego (777), zachodniopomorskiego (745), opolskiego (650), lubuskiego (625), warmińsko-mazurskiego (457), podkarpackiego (448), świętokrzyskiego (368), lubelskiego (303), podlaskiego (171).

MZ podało, że w informacjach o 118 zakażeniach nie podano adresu. Dane te uzupełni inspekcja sanitarna.

Poinformowało ponadto, że na COVID-19 zmarło 17 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 53 osoby.

Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 3 958 840 przypadki. Zmarło 91 485 chorych z COVID-19

ja


Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości