Unsplash/Matteo Jorjoson
Unsplash/Matteo Jorjoson

Obostrzenia w Europie. W niektórych krajach bardzo restrykcyjne

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 30
Wiele krajów europejskich zdecydowało się zaostrzyć obostrzenia covidowe. Podróżowanie może w niektórych miejscach stać się bardzo utrudnione. Niektóre państwa zdecydowały się wprowadzić ścisły lockdown.

W Holandii ogólnokrajowy lockdown

W obliczu gwałtownie rosnącego poziomu zakażeń wariantem koronawirusa Omikron premier Holandii Mark Rutte ogłosił w sobotę wprowadzenie od niedzieli twardego ogólnokrajowego lockdownu.

– Holandia będzie ponownie zamknięta od jutra - powiedział Rutte na konferencji prasowej. Podkreślił, że decyzja ta była "nieunikniona z powodu piątej fali, wywołanej przez wariant Omikron, który już nas zaatakował".

Zgodnie z zasadami ogólnonarodowego lockdownu zamknięte będą wszystkie nieistotne sklepy oraz restauracje, bary, salony fryzjerskie, siłownie, kina, teatry i muzea. Gospodarstwa domowe będą mogły gościć nie więcej niż dwie osoby, także maksymalnie dwie osoby będą mogły ze sobą przebywać na zewnątrz.

Obostrzenia te będą obowiązywać do 14 stycznia. Do 9 stycznia wszystkie szkoły odbywać będą naukę zdalną.

– Brak działania w tej chwili prawdopodobnie doprowadziłby do trudnej do opanowania sytuacji w szpitalach, która już ograniczyła regularną opiekę, aby zrobić miejsce dla pacjentów z Covid-19 – powiedział Rutte.

Szef holenderskiego zespołu ds. zarządzania epidemią Jaap van Dissel zaznaczył, że Omikron do końca roku zastąpi wariant Delta i stanie się dominujący w całym kraju.

W Wielkiej Brytanii dwa tygodnie lockdownu po świętach

Z powodu rozprzestrzeniającego się wariantu Omikron brytyjski rząd rozważa zaostrzenie restrykcji covidowych, z dwutygodniowym lockdownem tuż po świętach Bożego Narodzenia włącznie - informują w sobotę brytyjskie media.

"Financial Times" podał, że premierowi Borisowi Johnsonowi przedstawiono szereg opcji w ramach covidowego "planu C" - od łagodnych wskazówek do lockdownu i wprawdzie wolałby on pozostać przy tej pierwszej wersji, ale ma świadomość zagrożenia powodowanego przez wariant Omikron.

– Boris jest przerażony perspektywą zakłócenia planów bożonarodzeniowych drugi rok z rzędu, ale musi być realistą, jeśli chodzi o zagrożenie, wobec którego stajemy – mówi cytowane przez "FT" źródło.

Z kolei "The Times" ujawnia, że przygotowywane są przepisy, które mają być podstawą prawną do wprowadzenia dwutygodniowego lockdownu tuż po świętach Bożego Narodzenia. Według tych planów zakazane byłyby spotkania w pomieszczeniach zamkniętych z wyjątkiem celów zawodowych, a puby, restauracje i inne lokale mogłyby obsługiwać klientów tylko na zewnątrz.

Zobacz: Puchar Świata w skokach. Wygrał Niemiec

Covidowy "plan B" w Anglii został wprowadzony dopiero w ostatnich dniach - od piątku 10 grudnia obowiązek noszenia maseczek rozszerzony został na niemal wszystkie zamknięte przestrzenie publiczne, od poniedziałku obowiązuje zalecenie pracy zdalnej, jeśli jest to możliwe, a w środę zaczęły obowiązywać certyfikaty covidowe, które wymagane są do wejścia do klubów nocnych oraz na imprezy masowe powyżej określonego poziomu.

W odpowiedzi na informacje obu gazet rzecznik brytyjskiego rządu powiedział: "Rząd będzie nadal uważnie przyglądać się wszystkim pojawiającym się danym i będziemy dokonywać przeglądu obowiązujących środków, gdy dowiemy się więcej o tym wariancie".

W sobotę Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) poinformowała, że liczba wykrytych przypadków Omikronu wzrosła o ponad 10 tys. i łącznie wynosi już prawie 25 tys., a z powodu nowego wariantu zmarło już siedem osób.

We Włoszech przepustka Covid będzie zawieszana po stwierdzeniu zakażenia

We Włoszech ważność przepustki Covid-19 będzie automatycznie zawieszana w momencie uzyskania pozytywnego wyniku testu na koronawirusa - rozporządzenie rządu w tej sprawie weszło w życie w sobotę. Rozwiązuje ono problem dotychczasowej luki, jaka była w systemie.

Przepustka sanitarna, czyli Green Pass jest masowo stosowana we Włoszech. Wymagana jest we wszystkich miejscach pracy i wejściu do wielu miejsc publicznych, od lokali gastronomicznych po placówki kultury, obiekty sportowe i masowe imprezy.

Kolejny dzień z rzędu w kraju rośnie liczba zakażeń wariantem Omikron; zbliża się do stu. W sobotę wykryto 10 przypadków w laboratorium w szpitalu we Florencji.

Zobacz: Policja wjechała na firmową wigilię. Pracownicy rzucili się sobie do gardeł

Dane z ostatniej doby to 123 zmarłych na Covid-19 i ponad 28 tysięcy nowych przypadków koronawirusa wykrytych w około 700 tys. testach. To liczby zbliżone do poprzedniego dnia.

Liczba zmarłych od początku pandemii wzrosła do 135 544. Szacuje się, że obecnie zakażonych jest 347 tysięcy osób.

Do szpitali przyjęto 150 kolejnych chorych. Łącznie hospitalizowanych jest około 8500 osób; prawie tysiąc jest na intensywnej terapii.

Szósta fala szaleje w Hiszpanii

W Hiszpanii nasila się szósta fala pandemii Covid-19, a w kilku regionach kraju rośnie liczba przypadków infekcji wariantem Omikron. Wśród najbardziej doświadczonych wspólnot autonomicznych są w sobotę Wyspy Kanaryjskie.

W sobotnim komunikacie władze popularnego wśród turystów hiszpańskiego archipelagu podały, że w ciągu ostatnich 24 godzin zanotowano tam blisko 1700 infekcji wirusem SARS-CoV-2, czyli rekordową liczbę zakażeń od początku pandemii.

Ministerstwo zdrowia Hiszpanii nie podało w sobotę bilansu zachorowań na Covid-19, ale w kilku wspólnotach autonomicznych, m.in. Andaluzji i Madrycie, regionalne służby medyczne potwierdziły nasilanie się zakażeń Omikronem.

Rano władze medyczne regionu Madrytu poinformowały, że wśród wszystkich notowanych tam infekcji koronawirusem zakażenia Omikronem stanowią już 50 proc.

Zobacz: Rosyjskie bombowce nad polsko-białoruską granicą

Wraz z szybko nasilającą się pandemią premier Hiszpanii Pedro Sanchez wezwał w sobotę rządy wspólnot autonomicznych kraju do pilnego spotkania. W jego trakcie mogą zostać wypracowane nowe obostrzenia służące “zahamowaniu szóstej fali Covid-19”.

Tymczasem w sobotnim wystąpieniu minister zdrowia Carolina Darias zaapelowała do regionalnych władz medycznych, aby nasiliły szczepienia przeciwko koronawirusowi. Wezwała też obywateli do przestrzegania restrykcji sanitarnych, noszenia masek i zachowania dystansu społecznego.

Z piątkowych danych ministerstwa zdrowia Hiszpanii wynika, że pełen proces szczepień przeciwko Covid-19 przebyło już 89,7 proc. osób powyżej 12. roku życia. Resort wskazał, że pomiędzy czwartkiem a piątkiem w kraju zanotowano ponad 33 tys. zakażeń, czyli rekordową liczbę dziennych infekcji.

WP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości