Onet: Jacek Kurski z koronawirusem poleciał na Eurowizję Junior

Kurski w Paryżu. fot. screen Twitter/TVP Info
Kurski w Paryżu. fot. screen Twitter/TVP Info
Prezes TVP Jacek Kurski pojechał do Paryża na konkurs Eurowizji Junior, mimo iż wiedział, że jest zakażony COVID-19. Pięć dni wcześniej otrzymał pozytywny wynik! – ustalił Onet.

Organizatory konkursu chwalili się przestrzeganiem rygorów sanitarnych. Okazuje się jednak, że przeoczyli pozytywny wynik testu Jacka Kurskiego. 

Kurski na Eurowizji Junior z koronawirusem

Onet widział opis wyniku testu Jacka Kurskiego na obecność koronawirisa, który był pozytywny. Wykonano go 14 grudnia najdokładniejszą metodą PCR. Prezes TVP od razu po otrzymaniu testu powinien udać się na dziesięciodniową  izolację domową, co wynika z przepisów.

Za złamanie przepisów i samowolne przerwanie izolacji sanepid może nałożyć karę w wysokości nawet 30 tys. zł.  10-dniowy okres izolacji Kurskiego mijał 24 grudnia.

TVP nie zaprzecza ani nie potwierdza informacji. 

Czytaj też: To będą smutne święta u Wałęsów. "Nie mam za co kupić prezentów"

Kurski nie poddał się izolacji

Pięć dni po pozytywnym wyniku testu, prezes TVP pojawił się na Eurowizji Junior. Część "Wiadomości" nadawana była tego dnia z Paryża.  Edyta Lewandowska przeprowadziła wywiad z reprezentantką Polski Sarą James. W materiale widzimy Jacka Kurskiego.


Przepisy dotyczące podróży do Francji nie mówią o konieczności okazania przy wjeździe wyniku negatywnego testu na obecność koronawirusa. Wystarczy posiadać unijny certyfikat covidowy, czyli m.in. dowód pełnego zaszczepienia.

Termin izolacji można skrócić wyłącznie „w przypadku osób wykonujących zawód medyczny lub sprawujących opiekę nad osobami przebywającymi w domach pomocy społecznej, lub przypadkach uzasadnionych klinicznie”. Wtedy pacjent musi dwa razy uzyskać ujemny wynik testu z próbek pobranych w odstępach 24-godzinnych.

Czytaj dalej:

KJ
Lubię to! Skomentuj57 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura