Jest list gończy za dezerterem Emilem Cz.

Prokuratura w Białymstoku, fot. Wikipedia
Prokuratura w Białymstoku, fot. Wikipedia
Prokuratura Rejonowa Białystok-Północ wystawiła list gończy za podejrzanym Emilem C., żołnierzem 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, który zdezerterował na Białoruś.

Za Emilem Cz. wydano list gończy

- Dział do Spraw Wojskowych Prokuratury Rejonowej Białystok-Północ w Białymstoku, po otrzymaniu z Wojskowego Sądu Garnizonowego w Olsztynie postanowienia o tymczasowym aresztowaniu, wydał w dniu dzisiejszym list gończy za podejrzanym Emilem Cz. - przekazał w rozmowie z TVN24 pułkownik Radosław Wiszenko, zastępca do spraw wojskowych tejże prokuratury.

List gończy obowiązuje na terenie Polski. Jeśli wpadłby w ręce funkcjonariuszy policji czy żandarmerii na terenie Polski, to na mocy listu gończego będzie mógł być zatrzymany i dostarczony do aresztu w celu wykonania z jego udziałem czynności procesowych i pociągnięcia do odpowiedzialności karnej za zarzucane przestępstwo.

Prokuratura postawiła mu zarzut dezercji

Wcześniej prokuratura postawiła mu zarzut z art. 339 § 3 kodeksu karnego. Chodzi o dopuszczenie się kwalifikowanej postaci przestępstwa dezercji zagrożonego karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

- Na razie jest to zbyt wczesny etap postępowania, żeby myśleć o ekstradycji - dodał płk Wiszenko.

Z ustaleń śledczych wynika, że st. szer. Emil Cz. pełnił służbę w okolicach przejścia granicznego z Białorusią w miejscowości Narewka, ale w ostatni czwartek "opuścił wyznaczony posterunek i w celu trwałego uchylania się od pełnienia służby wojskowej uciekł za granicę Polski na terytorium Republiki Białorusi".

Śledczy zwracają uwagę, że nie jest to pierwszy konflikt z prawem Emila. Cz. Wcześniej - jak podaje prokuratura - został on skazany za przestępstwo fizycznego i psychicznego znęcania się nad osobą najbliższą. "Ponadto w dniu 11 grudnia br. stanął pod zarzutem popełnienia przestępstwa z art. 178 § 1 kodeksu karnego". Chodzi o zaostrzenie karalności wobec sprawcy katastrofy lub wypadku.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka