Konfederacja w Poznaniu: Wyrzucili nasze znicze i kwiaty, żeby Duda mógł złożyć wieniec

Przedstawiciele wielkopolskiej Konfederacji i Ruchu Narodowego pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, fot. Facebook/RN Poznań
Przedstawiciele wielkopolskiej Konfederacji i Ruchu Narodowego pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, fot. Facebook/RN Poznań
Działacze Ruchu Narodowego w Poznaniu poinformowali, że kwiaty i znicze złożone przez przedstawicieli Konfederacji pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich zostały wyrzucone przez organizatorów oficjalnych uroczystości. Po południu w obchodach 103. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego wziął udział prezydent Andrzej Duda.

Delegacja działaczy Ruchu Narodowego i Konfederacji złożyła hołd powstańcom

W południe działacze przyszli pod pomnik Powstańców Wielkopolskich. Złożyli tam wiązankę z biało-czerwoną szarfą oraz postawili znicze z logo Ruchu Narodowego.

"Dziś oddajemy honor wszystkim uczestnikom Powstania Wielkopolskiego z przesłaniem by duch wolności nigdy w nas nie zastygł" - napisali w mediach społecznościowych.

Spod pomnika zabrano znicze i kwiaty

Po południu przedstawiciele RN i Konfederacji odkryli, że kwiaty i znicze sprzątnęli organizatorzy oficjalnych obchodów 103. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego.

"Organizator uznał, że przedstawiciele Konfederacja nie są godni uhonorować powstańców Wielkopolskich. Jest to o tyle smutne i haniebne, że przodkowie wielu z nas w Powstaniu Wielkopolskim brali czynny udział" - poinformowali przedstawiciele lokalnych struktur Ruchu Narodowego i Konfederacji w mediach społecznościowych.

Jak dodali: "teraz składają kwiaty oficjele z prezydentem Dudą na czele. Widać nie godzi się by wyrazy szacunku przedstawicieli Konfederacji widniały obok wiązanek przedstawicieli lepszego socjalistycznego sortu".Andrzej Duda na obchodach rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego

W tym roku po raz pierwszy obchodzony jest Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. - Został on ustanowiony specjalną ustawą, której inicjatywa powstała na tej ziemi, w Wielkopolsce, w Poznaniu, jako inicjatywa społeczna, oddolna – mówił prezydent Andrzej Duda, który przybył na uroczystości.


- Jako prezydent Rzeczypospolitej powiem, że macie prawo domagać się od całej reszty Rzeczypospolitej, by ten hołd powstańcom wielkopolskim i powstaniu wielkopolskiemu, jako wielkiej idei, która w ogromnym stopniu przyczyniła się do odrodzenia się wolnej Polski, to wydarzenie czciła jako jedno z najważniejszych, związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości ponad sto lat temu – wskazał.

Prezydent przypomniał także, że początkowo powstanie było społecznym zrywem. - Bardzo szybko przerodził się w formę zinstytucjonalizowaną, bo szybko stał się powstaniem, które miało swoje władze i dowództwo. Z szybkiej wymiany ognia, która toczyła się przez pierwsze godziny w Poznaniu, stało się zorganizowanym ruchem bojowym – mówił prezydent.


- Bardzo znamienne jest to, że dzisiaj bardzo często trudno jest odtworzyć, kto był w poszczególnych oddziałach – mówił Duda. Jak wskazał, stało się tak dlatego, że "w Wielkopolsce ludzie mieli pragmatyczne podejście – chcieli do Polski, wolnej Polski, chwytali za broń, kiedy była potrzeba walczyli i zwyciężali, a kiedy wróg został zwyciężony, wrócili do pracy".

Prezydent podkreślił, że to dzięki powstaniu wolna Polska mogła być całością w swoich najistotniejszych, historycznych częściach.

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak przypomniał, że w rezultacie powstania Wielkopolska stała się częścią odradzającego się państwa polskiego; przyniosła II RP swój potencjał gospodarczy i społeczny, wzmocniła ją siłą bojową Armii Wielkopolskiej i przywróciła ojczyźnie piastowskie korzenie.

Woźniak podziękował Andrzejowi Dudzie za zrozumienie i akceptację aspiracji Wielkopolan do podniesienia victorii wielkopolskiej do rangi święta państwowego. Podziękował też parlamentarzystom za jednomyślność przy ustanawianiu nowego święta.

Sejm przyjął ustawę ustanawiającą nowe święto państwowe 1 października, a 28 października jednogłośnie poparł ją Senat. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę 23 listopada w historycznym miejscu, czyli w dawnym poznańskim Hotelu Bazar, w którym tuż przed wybuchem powstania zamieszkał Ignacy Jan Paderewski.

ja

a

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj31 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura