Zwarcie w PiS. Przeciwnicy obostrzeń z Siarkowską na czele wywierają presję

Certyfikaty covidowe i ustawa Hoca dzielą PiS.
Certyfikaty covidowe i ustawa Hoca dzielą PiS.
Ośmiu parlamentarzystów Zjednoczonej Prawicy podpisało się pod wnioskiem do rządu o zniesienie jakichkolwiek obostrzeń w pandemii koronawirusa. Wśród sygnatariuszy tych, którzy nazywają się "przeciwnikami segregacji" są m.in. Anna Siarkowska i Janusz Kowalski.

"Oczekujemy pilnego uchylenia przepisów rozporządzenia umożliwiających przedsiębiorcom weryfikację statusu szczepiennego ich klientów" - brzmi żądanie, skierowane do Kancelarii Premiera z 17 grudnia. Do treści pisma dotarła Interia. Grupa posłów PiS nie zgadza się z projektem Czesława Hoca, pozwalającym weryfikować wyniki testów i certyfikatów na COVID-19 u pracowników przez pracodawców. 

Zobacz: 

Morawiecki: "Turów musi działać". Jest ważna uchwała rządu

Duże wsparcie dla gospodarstw domowych. Kto dostanie dodatek osłonowy?

Jest ostrzeżenie przed Omikronem od WHO. "Szybko się rozprzestrzenia"

Pod apelem do premiera Mateusza Morawieckiego podpisali się m.in. Anna Maria Siarkowska, Janusz Kowalski, Sławomir Zawiślak, Mariusz Kałużny Maria Kurowska, Teresa Hałas. Ta grupa uważa, że rozporządzenie z maja na czas pandemii "zawiera szereg przepisów istotnie ograniczających możliwość wykonywania działalności gospodarczej związanej z obsługą klientów, m.in. prowadzenia restauracji, hoteli czy dyskotek". 

Ponadto, zbuntowanym posłom nie podoba się ewentualność sprawdzania ludzi za pomocą paszportów covidowych. "W obecnym stanie prawnym nie ma przepisów, przyznających przedsiębiorcom prawo do żądania od ich klientów okazania dokumentu potwierdzającego zaszczepienie" - przekonują przeciwnicy restrykcji. 

- Zdecydowałam się podpisać, bo cały czas uważam, że nie jest dozwolone, aby rozporządzeniami ograniczać wolność ludzi. Jeśli już, powinna to być ustawa. Sprawa jest dość poważna. Niektórzy zastanawiają się, co jest ważniejsze - wolność czy życie. A te wartości idą przecież w parze - tłumaczyła Interii Kurowska. 

Informację potwierdziła we wtorek Anna Siarkowska. 

- Potwierdzam: zwróciliśmy się do premiera o pilne uchylenie przepisów rozporządzenia umożliwiających przedsiębiorcom weryfikację statusu szczepiennego ich klientów. Nie mają umocowania ustawowego - napisała posłanka PiS. 

 

Nie przegap: 

Rzucił "koktajl Mołotowa" w budynek ambasady Turcji. Kim był sprawca?

Ujawnili zbrodnię na Polakach. Putin ich likwiduje. Restalinizacja historii

Kukiz głosował za lex TVN. Dlaczego nie cieszy się z weta prezydenta Dudy?


GW

Lubię to! Skomentuj70 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka