Jest ostrzeżenie przed Omikronem od WHO. "Szybko się rozprzestrzenia"

Opinia WHO na temat wariantu Omikron.
Opinia WHO na temat wariantu Omikron.
Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed obłożeniem szpitali. Wszystko ze względu na szybką transmisję najnowszej mutacji, czyli Omikrona. Ta spowoduje większą liczbę hospitalizowanych.

- Obserwowany w wielu państwach szybki wzrost liczby infekcji wywołanych Omikronem, nawet przy nieco łagodniejszym przebiegu choroby doprowadzi do dużej liczby hospitalizacji, zwłaszcza wśród osób niezaszczepionych - stwierdziła ekspertka WHO dr Catherine Smallwood. 

Czytaj:


WHO wstępnie zakłada, że Omikron nie jest bardziej niebezpieczny w ciężkim przebiegu i zgonach od Delty. - Jest zbyt wcześnie, by powiedzieć, czy fala zakażeń Omikronem będzie mniej czy bardziej poważna w porównaniu do tej wywołanej Deltą - przekazała Smallwood. - Wciąż jeszcze nie widzimy wpływu tego nowego wariantu na grupy najbardziej narażone, tj. starsze osoby nie w pełni zaszczepione - zaznaczyła ekspertka. 

Agencja AFP podaje, że wiele państw waha się przed nałożeniem surowszych obostrzeń, ponieważ resorty zdrowia nie mają pewnych danych na temat zakaźliwości Omikronu. 

Najnowsze analizy z Anglii, Szkocji i RPA, gdzie po raz pierwszy wykryto nowy wariant, wskazują, że wywołuje on mniej hospitalizacji niż Delta. Niekompletne dane, które należy traktować z ostrożnością, wskazują, że nowy wariant koronawirusa może powodować od 35 do 80 proc. mniej niebezpieczną postać COVID-19, ale nie można zapominać o jego wyjątkowo wysokiej zakaźności.

Eksperci ds. zdrowia wciąż nie wiedzą, czy bardziej łagodny przebieg COVID-19 jest cechą charakterystyczną Omikronu, czy też wynika to z faktu, że wariant pojawił się wśród populacji, która poprzez szczepienia lub przechorowanie nabyła już odporność. 

Zobacz: 


GW

Lubię to! Skomentuj27 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości