Premier wysłuchał raportu o polskich stratach wojennych. Przeżył szok

Premier wysłuchał raportu o polskich stratach wojennych. fot. Wikimedia
Premier wysłuchał raportu o polskich stratach wojennych. fot. Wikimedia
Premier Mateusz Morawiecki wysłuchał raportu o polskich stratach wojennych, przygotowanego przez Zespół Parlamentarny ds. Reparacji - poinformowała KPRM.

Jak czytamy w komunikacie, premier wziął udział "w spotkaniu w sprawie raportu o polskich stratach wojennych", podczas którego wysłuchał raportu przygotowanego przez Zespół Parlamentarny ds. Reparacji.

Ponadto kancelaria premiera przypomniała, że II wojna światowa przyniosła ogromne negatywne konsekwencje dla naszego kraju. "Zginęło 6 milionów osób, utraciliśmy niepodległość oraz możliwość rozwoju gospodarczego. Z tymi skutkami mierzymy się do dziś" - zaznaczyła KPRM.

Czytaj też:

Polskie straty wojenne

Stratami Polski po wojnie zajmuje się Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego, który został niedawno powołany przez szefa polskiego rządu. Zadaniem Instytutu jest zbadanie i opisanie skutków II wojny światowej dla naszego kraju i całej Europy Środkowo-Wschodniej. Oprócz tego ma prowadzić działalność edukacyjną i popularyzatorską, upowszechniając wyniki prowadzonych badań.

Patron Instytutu Jan Karski to emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego i Rządu RP na uchodźstwie w czasie II wojny światowej. Karski przedstawił światu pierwsze informacje dotyczące dokonującej się na polskich ziemiach zagłady Żydów.

Instytut Strat Wojennych działa m.in. na podstawie analizy wykonanej przez zespół parlamentarny. "Polska poniosła ogromne straty na skutek II wojny światowej, nie tylko ludzkie – naszym obywatelom i naszej ojczyźnie zagrabiono niewyobrażalnie wielki majątek. Wolna i niepodległa Polska nie może przejść nad taką hekatombą do porządku dziennego, stąd działania rządu podejmowane w tym zakresie" - podkreśla KPRM.

Zaznaczyła przy tym, że podobne zdanie mają Polacy, przytaczając badanie CBOS z października 2021 roku, zgodnie z którym 64 proc. badanych popiera ubieganie się o rekompensaty za straty poniesione podczas II wojny światowej.

Czytaj też:


KJ


Lubię to! Skomentuj31 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka