Od Nowego Roku legalna eutanazja w Austrii. Sprawdź warunki

W nowej ustawie, na życzenie Izby Aptekarskiej, znajduje się zapis dotyczący nieupubliczniania informacji o aptekach wydających śmiertelne preparaty.
W nowej ustawie, na życzenie Izby Aptekarskiej, znajduje się zapis dotyczący nieupubliczniania informacji o aptekach wydających śmiertelne preparaty.
Od soboty w Austrii można legalnie dokonywać eutanazji. Będzie ona podlegała ścisłym regułom, a każdy przypadek zostanie oceniony przez dwóch lekarzy - w tym eksperta medycyny paliatywnej.

Warunki eutanazji

Osoby dorosłe bez stwierdzonych chorób psychicznych, które chcą umrzeć, muszą posiadać diagnozę medyczną wskazującą m.in. na nieuleczalność schorzenia, a także potwierdzoną zdolność do podejmowania decyzji.

Polecamy:

Komisja Europejska: Atom i gaz ziemny jako zielona energia

Zniszczyli figurkę dzieciątka Jezus w szopce przed łódzką katedrą

Następnym krokiem jest odbycie rozmów z dwoma lekarzami. Po okresie przeznaczonym na podjęcie decyzji (12 tygodni, a w przypadku choroby śmiertelnej 2 tygodnie - red.) będzie można sporządzić testament u notariusza i otrzymać w aptece śmiercionośny preparat.

Austriacka Rada Narodowa w połowie grudnia zatwierdziła ustawę zdecydowaną większością głosów. Dotychczas według austriackiego prawa każdemu, kto nakłaniał do popełnienia samobójstwa lub w nim pomagał innej osobie, groziło do pięciu lat więzienia.

Życzenie Izby Aptekarskiej

W nowej ustawie, na życzenie Izby Aptekarskiej, znajduje się zapis dotyczący nieupubliczniania informacji o aptekach wydających śmiertelne preparaty. Dane te będą przekazywane wyłącznie notariuszowi lub adwokatowi pacjenta.

Przeciwnicy nowego prawa argumentują, że przepisy nie wyjaśniają, co stanie się ze śmiertelnym preparatem, jeśli nie zostanie użyty lub będzie zużyty tylko częściowo. Wskazują również, że nie zapewnia się opieki tym osobom, które „z pewnością pod ogromną presją psychiczną” pomagają w samobójstwie. 

KW

Czytaj dalej:

Brutalnie pobił pracownicę poczty, bo zwróciła mu uwagę za brak maseczki

Lempart i Suchanow muszą przeprosić prawicową dziennikarkę i zapłacić 50 tys. zł

Od 1 stycznia 2022 r. 10 nowych miast na mapie Polski

Polska objęła przewodnictwo Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie

Nowy taryfikator mandatów w 2022 r. Wpadniesz i możesz się nie wypłacić

Lubię to! Skomentuj36 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka