Emisja CO2 w Niemczech. "To cios dla ochrony klimatu"

Unsplash/ETA+
Unsplash/ETA+
Emisja dwutlenku węgla w Niemczech wyniosła 772 mln ton. To wzrost o 33 mln ton w porównaniu z wcześniejszym rokiem.

Badanie przeprowadzone przez think tank Agora Energiewende, którym dysponuje portal RND, wykazało, że w 2021 emisja dwutlenku węgla w Niemczech wzrosła o 33 mln ton w porównaniu do 2020 roku - do 772 mln ton.

Niemcom coraz trudniej będzie osiągnąć cele

Przed Niemcami bardzo poważny problem. Zgodnie z ustawą o ochronie klimatu emisja CO2 powinna być niższa o 65 procent niż w 1990 roku.

- Ze względu na wzrost emisji w 2021 r., aby osiągnąć cel na 2030 r., będziemy musieli od teraz oszczędzać średnio 37 mln ton CO2 każdego roku - stwierdził Simon Mueller, jeden z autorów badania.

Zobacz: Kaczyński pewny swego. Wierzy, że Polski Ład zadziała

Skąd tak duży wzrost?

Wyższa emisja CO2 w 2021 roku to efekt ożywienia gospodarczego, "które przyniosło ogromną dynamikę cen różnych nośników energii".

- Ponadto udział energii odnawialnych był stosunkowo niski - głównie z powodu słabszych wiatrów. W rezultacie paliwa kopalne miały większy wpływ na wytwarzanie energii elektrycznej niż w roku 2020. Na przesunięciach skorzystał zwłaszcza bardzo szkodliwy dla klimatu węgiel brunatny, mimo że operatorzy elektrowni musieli w 2021 roku kupować droższe uprawnienia do emisji dla tego paliwa - podkreślił portal.

"Tani węgiel brunatny miał również znaczną przewagę nad bardziej przyjaznym dla klimatu gazem, ponieważ ceny gazu doświadczyły w ubiegłym roku bezprecedensowego skoku w handlu hurtowym na giełdach towarowych, co było spowodowane ogromnym wzrostem popytu" - pisze RND.

Niemcy mają określone cele dla różnych sektorów gospodarki. O ile przemysł, energetyka i rolnictwo zrealizowały swoje cele na 2021 r. według wyliczeń Agory, o tyle sektor budowlany i transport ich nie zrealizowały. Analizy Agora Energiewende opierają się m.in. na danych grupy roboczej ds. bilansów energetycznych, ale także na własnych wyliczeniach. Niemiecki rząd przedstawi własne dane dotyczące emisji CO2 na rok 2021.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj79 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości