Jeden z memów wyśmiewający Polski Ład.
Jeden z memów wyśmiewający Polski Ład.

Polski Ład wyśmiewany przez Polaków. "Wizerunkowo nie do uratowania"

Redakcja Redakcja Polski Ład Obserwuj temat Obserwuj notkę 106
Dziś Polski Ład stał się po prostu memem. Ludzie nie ustają w żartach na jego temat. I raczej nie widzę szansy na to, by nawet po poprawieniu przekazu było to do odratowania – mówi Salonowi 24 Wiesław Gałązka, ekspert ds. wizerunku.

Polski Ład miał być sztandarowym programem polskiego rządu. Niektórzy nazywali go nawet programem nie gospodarczym, czy społecznym, ale wyborczym. Początek roku to jednak ogromny bałagan przy jego wprowadzaniu. Czy program ten – od strony czysto wizerunkowej – da się jeszcze uratować?

Wiesław Gałązka: Sądzę, że nie. Proszę zwrócić uwagę, że już w ubiegłym roku Polski Ład był obiektem drwin. Początek roku jeszcze wzmocnił krytyczne podejście Polaków do tego projektu. Dziś Polski Ład stał się po prostu memem. Ludzie nie ustają w żartach na jego temat. I raczej nie widzę szansy na to, by nawet po poprawieniu przekazu było to do odratowania.

Przeczytaj też:

Kaczyński pewny swego. Wierzy, że Polski Ład zadziała

Jednak Polski Ład miał pomóc najuboższym Polakom. Uderza za to w przedsiębiorców, którzy nie są dziś i nie byli wyborcami Prawa i Sprawiedliwości. Jeśli emeryci i mniej sytuowani zyskają, to ocena programu się zmieni?

Przede wszystkim zaprotestuję – całkowicie nie zgadzam się z tezą, że przedsiębiorców nie było wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości. Ocena, że na partię rządzącą głosowali wyłącznie emeryci bądź niewykształceni, niżej sytuowani obywatele jest nieprawdziwa. Bo na PiS głosowała też spora grupa przedsiębiorców. Mówię o przedsiębiorcach drobnych, prowadzących działalność najczęściej jednoosobową. Ludzie ci czuli się niedocenieni za rządów Platformy Obywatelskiej. Partia ta była proprzedsiębiorcza, ale gdy rządziła, skupiła się raczej na dużych inwestorach zagranicznych. O drobnym biznesie, rodzinnych firmach, zapomniała. I to się bardzo zemściło, bo ludzie ci czasem nie głosowali, czasem głosowali na PiS. Teraz dopiero widzą, co oznacza dla nich Polski Ład. Jak bardzo w nich uderza. I wyborców tych partia rządząca może stracić bezpowrotnie.

A czy nie zyska nowych poprzez programy socjalne?

To nie jest tak, że wszyscy beneficjenci programów socjalnych są ich gorącymi zwolennikami, albo że dzięki tym programom głosują. Jest wielu przeciwników Zjednoczonej Prawicy, którzy brali np. 500 plus na zasadzie „dają, to trzeba brać”. W przypadku Polskiego Ładu dodatkowo negatywnie działa to, że program ten jest już wyśmiewany przez wielu Polaków. Są na jego temat memy.

Przeczytaj też:

Chaos w Polskim Ładzie. Polecą głowy? Rzecznik rządu nie wyklucza

Marlena Maląg w Salon24: W lutym nauczyciele dostaną więcej pieniędzy

Takich wyników sondażu jeszcze nie było. Polacy chcą zmiany w sprawie szczepień


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka