Stefano Lavaroni i Nikola Grbic, fot. PZPS
Stefano Lavaroni i Nikola Grbic, fot. PZPS

Poznaliśmy nowych trenerów siatkarskich reprezentacji

Redakcja Redakcja Siatkówka Obserwuj temat Obserwuj notkę 16
Serb Nicola Grbic został trenerem reprezentacji Polski siatkarzy, zaś Włoch Stefano Lavarini siatkarek - poinformował zarząd Polskiego Związku Piłki Siatkowej (PZPS).

Nawrocki zrezygnował, wygasł kontrakt Heynena

Konkursy na trenerów seniorskich kadr narodowych zostały ogłoszone 20 października 2021 r. w związku z rezygnacją Jacka Nawrockiego – selekcjonera kadry kobiet (jednocześnie trenował Grupę Azoty Chemika Police) i wygaśnięciem kontraktu Belga Vitala Heynena, który był trenerem męskiej reprezentacji.

We wrześniu zmieniły się władze związku. Nowy prezes Sebastian Świderski i jego współpracownicy z zarządu zdecydowali, że następcy Nawrockiego i Heynena zostaną wybrani w konkursie.

Kandydaci mieli ocenić potencjał kadry, przedstawić koncepcję pracy i cele krótko- (na 2022 roku) i długoterminowe (2024). Z siatkarkami chciało pracować 24 trenerów. Z kolei na konkurs na selekcjonera męskiej kadry napłynęło sześć ofert, a wszystkie w ostatnim tygodniu.

Wybrano nowych trenerów

Zarząd PZPS zdecydował, że kobiecą kadrę poprowadzi Lavarini, a męską - Grbić.

Członek zarządu PZPS Tomasz Paluch poinformował, że to poszczególni trenerzy sami wybiorą sobie współpracowników.

- Oczywiście zaproponowaliśmy pewnych ludzi i selekcjonerzy będą musieli się do tego ustosunkować. Wiemy, że polscy trenerzy do nich mają pojechać - powiedział.

Umowy z nowymi selekcjonerami maja być ważne do końca igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku, z weryfikacją ich pracy po zakończeniu kwalifikacji do tej imprezy

Kim jest Lavarini

43-letni Lavarini większość kariery spędził w Foppapedretti Bergamo, zdobywając z nim w 2016 roku puchar kraju. W latach 2017-2019 prowadził Minas, zostając dwa lata temu mistrzem Brazylii. Obecnie pracuje w Igor Gorgonzoli Novara, wiceliderze włoskiej Serie A.

- Jeden z polskich trenerów stwierdził, że to TOP 3 szkoleniowców na świecie w kobiecej siatkówce - opowiada Świderski.

Przewodnicząca Zespołu ds. Siatkówki Kobiecej Aleksandra Jagieło przekazała, że władzom związku zależało, aby szkoleniowiec wraz z objęciem reprezentacji wprowadził do drużyny coś nowego. Sprawił, że "dziewczyny będą chciały grać i walczyć o najwyższe cele".

- Lavarini w trakcie dotychczasowej kariery pracował też z młodzieżą. Wiemy, że nasza drużyna narodowa kobiet jest odmłodzona, mamy perspektywiczne zawodniczki. Dlatego taki argument też był ważny w kontekście jego wyboru - powiedziała Jagieło, która jest też prezesem BKS Bielsko-Biała.

Podkreśliła dobry wynik Włocha z reprezentacją kobiet Korei Południowej na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Jego drużyna przegrała mecz o brązowy medal z Serbią.

Sukcesy Grbicia

Grbic jako zawodnik został mistrzem olimpijskim w Sydney. Największy trenerski sukces 48-latek odniósł w maju 2021 roku, wygrywając Ligę Mistrzów z Grupą Azoty ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle. Po triumfie odszedł do Sir Safety Perugii, która zajmuje drugie miejsce we włoskiej ekstraklasie.

- Przede wszystkim cieszę się z tego, że nasze grupy robocze, które zajmowały się konkursami na trenerów reprezentacji, rekomendowały właśnie Nikolę Grbicia, a zarząd go zatwierdził. To trener bardzo dobrze oceniany przez zawodników, o czym sam się przekonałem w ZAKSIE, z dużą wiedzą i charyzmą - komentuje wybór prezes PZPS.


ja

Czytaj także:

Niemcy: Olbrzymie kolejki do testów PCR, system na granicy załamania

Ks. Isakowicz-Zaleski: Jestem załamany i zdruzgotany. To odzieranie ofiary z godności

"USA i sojusznicy z NATO solidarnie odrzucili główne propozycje Rosji"

Kamil Stoch nie wystartuje w Zakopanem. "Pęka mi serce"

Premier Morawiecki policzył, ile zaoszczędzimy na Tarczy Antyinflacyjnej 2.0

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj16 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport