Niedzielski powiedział, co dalej z Radą Medyczną. Ustawa Hoca ma być kluczowa

Minister Adam Niedzielski, fot. Twitter
Minister Adam Niedzielski, fot. Twitter
Przy premierze zostanie powołana nowa rada ds. walki z koronawirusem - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Ustawa dotycząca weryfikacji szczepień przez pracodawców ma być kluczowa, jeśli chodzi o walkę z piątą falą pandemii.

Nowa rozszerzona formuła Rady Medycznej

W piątek 13 z 17 ekspertów z Rady Medycznej złożyło rezygnację. Minister Niedzielski podziękował członkom rady za wielomiesięczny wysiłek i ogromny wkład pracy. Jak przyznał, "namawiałem ekspertów do tego, by kontynuować współpracę, ale niestety nie przekonaliśmy ich, by realizować dalej tę formułę".

- Bilans funkcjonowania Rady Medycznej, jest bardzo pozytywny. Niech nie zasłonią tego, wydarzenia z ostatnich dni. Mimo tego, że rezygnacje zostały złożone, współpraca będzie kontynuowana - mówił szef resortu zdrowia.

- Wiele osób z Rady Medycznej to konsultanci krajowi. Przy MZ działa cały zespół konsultantów krajowych ds. różnych dziedzin i to oni będą głównym źródłem doradztwa dla ministra zdrowia - zaznaczył.

Niedzielski poinformował, że przy premierze zostanie powołana nowa rada ds. walki z koronawirusem. Jej formuła będzie szersza,  w jej gronie, oprócz lekarzy, znajdą się m.in. ekonomiści i socjolodzy.

Ustawa Hoca kluczowa w walce z piątą falą

Minister zdrowia powiedział, że przez weekend prowadził konsultacje z premierem Mateuszem Morawieckim oraz szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim i uzyskał zapewnienie, że ustawa o weryfikacji szczepień w miejscach pracy, która znajduje się w Sejmie, będzie procedowana. Projekt ma trafić do drugiego czytania.

Chodzi o tzw. ustawę posła Hoca, czyli projekt ustawy o weryfikacji covidowej, który złożyła w Sejmie grupa posłów PiS. Jak podkreślono w jego uzasadnieniu, przepisy mają umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia infekcji wirusa SARS-CoV-2, powodującego chorobę COVID-19 w zakładzie pracy.

Zdaniem szefa resortu to kluczowy element na poradzenie sobie z wysokim ryzykiem zakażeń. - W ustawie Hoca pokładam nadzieję na walkę z piątą falą koronawirusa - powiedział Adam Niedzielski.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj78 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka