Aresztowano księdza, sprawa dotyczy "reżimu sanitarnego". Posłanka PiS oburzona

Ks. Łukasz Sz. fot. Youtube
Ks. Łukasz Sz. fot. Youtube
Ks. Łukasz Sz. z Krakowa został tymczasowo aresztowany. Ma to związek z fałszywymi certyfikatami covidowymi. W jego obronie stanęła posłanka PiS Anna Maria Siarkowska.

10 stycznia posługujący w przeoracie Bractwa Świętego Piusa X w Krakowie ks. Łukasz Sz. został aresztowany i przewieziony przez policję do aresztu w Poznaniu - informuje portal Polonia Christiana. Według oficjalnego komunikatu bractwa sprawa ma "specyficzny charakter", a zarzuty stawiane kapłanowi związane są z "czynnościami w ramach reżimu sanitarnego dotyczącego tzw. COVID-19". Ksiądz nadal przebywa w areszcie. 

Czytaj też: „Ochrona polskiej granicy wschodniej” – moneta kolekcjonerska NBP

Ksiądz aresztowany. Fałszował certyfikaty covidowe?

Kapłani z Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X (FSSPX) powiedzieli, że księdzu zapewniono pomoc prawną.

- Z uwagi na bardzo specyficzny charakter sprawy nie możemy udzielać informacji o postępowaniu, jednak zapewniamy was wszystkich, że zarzuty postawione wobec ks. Łukasza odnoszą się wyłącznie do spraw związanych z czynnościami w ramach reżimu sanitarnego dotyczącego tzw. COVID-19 - przekazał ks. Piotr Świerczek z FSSPX, cytowany przez portal pch24.pl.

Czytaj też: Znany raper dostał 2 miliony złotych od państwa i kupił nowe auto. Teraz drwi z zapomogi

Posłanka PiS oburzona aresztowaniem księdza

Aresztowanie księdza skomentowała posłanka PiS Anna Siarkowska. "Ksiądz Łukasz Szydłowski aresztowany! Sprawa ma dotyczyć 'reżimu sanitarnego'. Cóż takiego zrobił, że wytoczono najcięższe działa?" - napisała na Twitterze. Siarkowska słynie z antyszczepionkowych poglądów i jest przeciwna "segregacji sanitarnej".


Ksiądz mówił, że jest przeciwko PiS

W październiku 2020 roku o księdzu zrobiło się głośno. Podczas protestu kobiet przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego przed archikatedrą Chrystusa Króla, powiedział do zebranych:  - Przeciwko komu protestujecie? Ja jestem przeciwko PiS-owi też.

Nagranie opublikował europoseł nowej lewicy Łukasz Kohut.


Kim jest zatrzymany ksiądz lefebrysta?

Ks. Łukasz Sz. został wyświęcony w 2009 roku jako przedstawiciel Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X, nazywanego inaczej stowarzyszeniem lefebrystów. Bractwo św. Piusa X jest największym i najstarszym ugrupowaniem tradycjonalistów katolickich. Powstało w 1969 r. Jego założycielem był arcybiskup Marcel Lefebvre, stąd polska potoczna nazwa brzmi „lefebryści”.

Początkowo Bractwo Piusa X działało w ramach Kościoła katolickiego. Sytuacja uległa zmianie, kiedy skonfliktowało się ono z Watykanem. Konflikt Marcela Lefebvre'a ze Stolicą Apostolską miał miejsce w 1988 r. Wówczas objęty suspensą arcybiskup bez zgody papieża konsekrował czterech biskupów. W odpowiedzi na to wydarzenie Jan Paweł II ogłosił w liście apostolskim Ecclesia Dei, że arcybiskup Lefebvre i wszyscy wyświęceni przez niego biskupi zaciągnęli na siebie ekskomunikę latae sententiae (wiążącą mocą samego prawa), ponieważ udzielenie święceń miało miejsce bez mandatu Stolicy Apostolskiej. 

Lefebryści nie mogą udzielać święceń, jednak wciąż mają możliwość udzielania rozgrzeszania podczas spowiedzi. Bractwo św. Piusa X prowadzi własne zakony męskie i żeńskie, seminaria oraz szkoły. Na całym świecie należy do niego ok. 250 tysięcy wiernych.

Czytaj też:

KJ

Lubię to! Skomentuj53 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości