Europoseł w obronie Polskiego Ładu. "Niektórym się nie podoba, że Polacy mają pieniądze"

Wpis Bogdana Rzońcy na Twitterze Fot. Twitter.com
Wpis Bogdana Rzońcy na Twitterze Fot. Twitter.com
Platforma Obywatelska przekonywała, że należy odbierać ludziom starszym dowody, że starczy ciepła woda w kranie. My pokazujemy, że właśnie należy ludziom starszym, z pokolenia wartościowego, które walczyło o Polskę, zapewnić godne życie. Poprawić jego poziom. I to robimy – mówi Salonowi 24 Bogdan Rzońca, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości.

„Platforma Obywatelska mówiła, zabierz babci dowód. My mówimy pokaż babci emeryturę” – napisał Pan na Twitterze. O co chodzi?

Bogdan Rzońca: Moja 93-letnia mama otrzymała emeryturę o 115 złotych większą - dzięki Polskiemu Ładowi. Jeśli podliczymy to przez cały rok, to wyjdzie nam kwota 1380 złotych, a więc praktycznie 14-ta emerytura. Platforma Obywatelska przekonywała, że należy odbierać ludziom starszym dowody, że wystarczy ciepła woda w kranie. My pokazujemy, że należy ludziom starszym, z pokolenia wartościowego, które walczyło o Polskę, zapewnić godne życie, bezwzględnie poprawić jego poziom. I to robimy. Stąd ten wpis.

Ministerstwo Finansów ostrzega przed osobami podszywającymi się pod pracowników resortu i urzędów skarbowych.

Jednak tu można to skontrować, że przecież jest drogo, coraz drożej, więc ta pomoc niekoniecznie wyniesie tyle, ile jest na tych wyciągach z emerytur. Że owszem – starsi ludzie zyskają 115 złotych, ale przez faktyczny wzrost kosztów ich realny zarobek wyniesie na przykład 80 złotych, albo mniej?

Ale będzie, a w skali roku to wcale nie będzie mała kwota. Oczywiście, że jest drożyzna, w dużej mierze niezawiniona przez rząd, ale sytuację międzynarodową. Natomiast liberałowie, którzy prowadzili zupełnie inną politykę gdyby rządzili, zostawiliby przy tej inflacji, która jest, pensje i emerytury bez podwyżek. Tu jest namacalny przykład – podnosimy świadczenia emerytom, nie esbekom! To pozytywy Polskiego Ładu. Natomiast rząd na inflację też reaguje, wprowadza tarcze itd. 

Jednak Polski Ład, który Pan chwali, ma swoje poważne błędy i niedociągnięcia. Nie chodzi nawet o wpadkę z obniżką dla budżetówki, ale o drobnych przedsiębiorców, którzy na razie są bardzo zaniepokojeni.

Są pewne niedociągnięcia, ale by rzetelnie ocenić Polski Ład, potrzeba czasu. Chciałbym, żebyśmy byli już w przyszłym roku, w styczniu 2023. Bo wtedy będzie wiadomo, kto ile zyskał na Polskim Ładzie. A nawet analizy na zlecenie Senatu pokazują, że na projekcie zyska zdecydowana większość Polaków. Również przedsiębiorców.

Są jednak i tacy, którzy stracą?

Straci, albo mówiąc ściśle – zapłaci więcej i to nieznacznie, naprawdę niewielka grupa najbogatszych. Ale te straty nie będą wielkie. Natomiast faktem jest, że najbogatsi, którzy głosowali na PO, teraz wykorzystują sytuację by uderzyć w rząd. Bo nasze działania, sprawiające, że Polacy stają się gospodarzami we własnym kraju i są podmiotem, nie przedmiotem polityki międzynarodowej, bardzo się niektórym nie podobają.

Przed laty eurodeputowany Janusz Lewandowski twierdził, że Polacy nie powinni żyć z kapitału, a pracy najemnej. I tak widział rolę Polski w Unii Europejskiej. To jest podejście liberałów. Teraz polityk Europejskiej Partii Ludowej, a więc podwładny Donalda Tuska, Esteban González Pons powiedział, że należy wymienić polski rząd. Czyli de facto zlekceważyć wynik wyboru milionów Polaków! Po prostu dla części europejskich elit to, co zrobiliśmy, całkowita zmiana i poprawa życia Polaków, jest nie do przyjęcia. I bardzo im się nie podoba.

Przeczytaj też:

Gowin znowu w grze. Nigdy nie czuł się tak silny

Czy śmierć Pawła Adamowicza nas zmieniła?


Lubię to! Skomentuj42 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka