Ordo Iuris wydał oświadczenie. Spełniły się przypuszczenia, zarząd ujawnia

Na zdjęciu prezes Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski. fot. Ordo Iuris, Facebook.
Na zdjęciu prezes Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski. fot. Ordo Iuris, Facebook.
Instytut Ordo Iuris wydał oświadczenie w związku z doniesieniami mediów na temat okoliczności odejścia wielu działaczy z organizacji, w tym wiceprezesa Tymoteusza Zycha.

Z Ordo Iuris odeszło kilkunastu członków organizacji, chociaż według drugiej strony miało chodzić tylko o kilka osób. Na odejście zdecydowali się m.in. wiceprezes Tymoteusz Zych, dyrektorka Centrum Prawa Międzynarodowego Karolina Pawłowska, a także Ewa Rowińska, Filip Furman, Jacek W. Bartyzel oraz Patryk Miernowski.

Po odejściu działacze utworzyli nową organizację - think tank Instytut Logos, który ma podejmować podobną tematykę jak Ordo Iuris.

Oświadczenie Ordo Iuris

Dziś informowaliśmy o kulisach rozłamu w organizacji, ale w mediach pojawia się znacznie więcej informacji, które nie zostały potwierdzone. Teraz zarząd Ordo Iuris postanowił odnieść się do doniesień medialnych i wydał oświadczenie, w którym potwierdzono informacje Salonu 24.

“W ostatnich dniach z przykrością czytamy, że osoby, które zakończyły przed miesiącami współpracę z Instytutem, wprowadzają opinię publiczną w błąd co do okoliczności ich odejścia z Ordo Iuris. W rzeczywistości przesłanki rozstania były następstwem ich decyzji o charakterze osobistym, powiązanych w naszej ocenie już w październiku z publicznym wyrażaniem opinii sprzecznych ze spójnym od lat stanowiskiem Instytutu Ordo Iuris, między innymi w takich kwestiach jak trwałość małżeństwa, ochrona rodziny, ochrona podstawowych praw i wolności przed ingerencją państwa przekraczającą konstytucyjnie dopuszczalne granice. W tych okolicznościach Prezes Zarządu podjął niezwłoczną decyzję o żądaniu rezygnacji dr Tymoteusza Zycha” - czytamy w oświadczeniu Ordo Iuris.

Czytaj: „Konwój wolności” zablokował stolicę Kanady. Trump i Musk poparli protesty kierowców

Tymoteusz Zych odpowiada na oświadczenie Ordo Iuris

Były wiceprezes Instytutu Tymoteusz Zych błyskawicznie zareagował na oświadczenie zarządu Ordo Iuris, przedstawiając swoją wersję.

“Po inauguracji think-tanku Logos-Europa w internecie pojawił się szereg informacji nieprawdziwych i nieścisłych na temat członków jego zespołu publikowanych głównie przez anonimowych internetowych hejterów. Skala tych działań narusza wszelkie standardy cywilizowanej debaty. Niestety także wydane dzisiaj oświadczenie wydane w imieniu Instytutu Ordo Iuris zawiera łatwe do zweryfikowania informacje nieprawdziwe i nieścisłe, które uderzają w dobre imię szeregu osób, w tym moje. W szczególności nie jest prawdą, że rezygnację z pełnienia funkcji wiceprezesa Ordo Iuri złożyłem "na żądanie" prezesa Jerzego Kwaśniewskiego. Chęć rezygnacji w związku z różnicą wizji działania organizacji deklarowałem wielokrotnie, a ostatni raz 17 października 2021 r.” - napisał na Twitterze Zych.

SW

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj30 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale