PAP/Leszek Szymański
PAP/Leszek Szymański

Ukraina jednak dostanie od Polski broń. Zapadła ważna decyzja

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 234
Polska przekaże Ukrainie amunicję o charakterze defensywnym - taka decyzja zapadła w ścisłym kontakcie z prezydentem Andrzejem Dudą, a przekazał ją szef BBN Paweł Soloch. Obecnie logistyką zajmuje się minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Soloch podczas poniedziałkowego briefingu przypomniał, że prezydent Andrzej Duda w ostatnich dniach rozmawiał w Wiśle z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, prowadził również rozmowy m.in. z prezydentem USA Joe Bidenem i przywódcami wiodących europejskich państw NATO.

Wszyscy zgadzają się w sprawie Ukrainy

"W międzyczasie odbył szereg spotkań z przedstawicielami rządu, ministrami, szefami służb, rozmawiał bezpośrednio z panem premierem. W ostatni piątek mieliśmy Radę Bezpieczeństwa Narodowego, z której popłynął mocny ponadpartyjny przekaz (...) wspólnego stanowiska, jakie elity polskie mają wobec sytuacji na Ukrainie" - podkreślił Soloch.

Jak dodał, podczas wszystkich rozmów prezydenta dyskutowana była kwestia pomocy Ukrainie. "Mówimy o wsparciu politycznym, ale też o pomocy materialnej, zarówno w wymiarze humanitarnym, ale też wojskowym. Pan prezydent po konsultacjach z prezydentem Zełenskim, z rządem, wspierał ideę udzielenia również wsparcia wojskowego dla Ukrainy" - powiedział szef BBN. "Na uwagę zasługuje bardzo bliska współpraca prezydenta z ministrem Błaszczakiem w tym względzie" - zaznaczył.

"Takie rozmowy były prowadzone, ale zapadła również decyzja o przekazaniu stronie ukraińskiej amunicji o charakterze defensywnym, która ma służyć obronie, nie atakowi. Tę decyzję finalizuje minister obrony. Ona zapadła, jak powiedziałem, w ścisłym kontakcie z panem prezydentem" - przekazał Soloch.

Ukraiński minister obrony narodowej twierdził, że nic nie wie o pomocy ze strony Polski

Szef resortu obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w rozmowie z „Rzeczpospolitą” twierdził, że Polska nie przekazuje Ukrainie żadnej pomocy militarnej. W jednym ze wcześniejszych wywiadów Reznikow mówił jednak, że Ukraina otrzymała od Polski propozycję pomocy.

Po tym jak wywiad ukazał się w "Rz" ministerstwo obrony Ukrainy uściśliło, że Polska złożyła Ukrainie ofertę nieodpłatnej pomocy wojskowej, o czym Reznikow nie wspomniał w wywiadzie.


WP

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj234 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka