The window of the Dobro Polski Sklep Deli in Talbot Street by Eric Jones, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons
The window of the Dobro Polski Sklep Deli in Talbot Street by Eric Jones, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons

Od 1 lutego zmiany w sklepach. Przygotuj się

Redakcja Redakcja Handel Obserwuj temat Obserwuj notkę 62
Już 1 lutego zmieniają się przepisy. W życie wchodzi nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Oprócz tego w wielu sklepach zakupy zrobimy taniej - wprowadzony zostanie zerowy VAT na niektóre produkty spożywcze.

Od 1 lutego 2022 roku zacznie obowiązywać nowelizacja przepisów, której celem jest ostateczne rozprawienie się ze sklepami, które mimo zakazu handlu otwierają się w niedziele jako placówki pocztowe.

Zakaz handlu w niedziele

Od 1 lutego w niedziele niehandlowe będą mogły być otwarte tylko te placówki pocztowe, które mogą wykazać minimum 40 proc. przychodów pochodzących z działalności pocztowej.

- Sama nowelizacja, pomimo że poprawia sytuację działającego na własny rachunek właściciela sklepu stającego w niedzielę za ladą, niestety zdecydowanie nie wykorzystała szansy jaką było ponowne otwarcie procesu legislacyjnego tej ważnej dla handlu i konsumentów ustawy. Dobrze należy ocenić, że powiększono i zdefiniowano katalog osób, które mogą pomagać właścicielowi, który decyduje się otworzyć sklep w niedzielę – co było i jest najpowszechniej stosowanym wyjątkiem od tej ustawy, jednak w naszej ocenie katalog ten powinien był pełniejszy i oparty na istniejących już w polskim prawie i orzecznictwie rozwiązaniach - poinformowała Polska Izba Handlu.

- Zdecydowanie na krytykę zasługuje fakt, że nie uwzględniono możliwości odpłatnej pomocy członków rodziny – jest to prawdopodobnie największe niedociągnięcie w tej nowelizacji. Rozwiązanie to zakłada bowiem, że członkowie rodziny, którzy na co dzień są zatrudnieni w rodzinnej firmie w niedzielę muszą pracować za darmo - dodała.

- Bardzo poważne wątpliwości budzi także konieczność prowadzenia ewidencji przeważającej działalności – jest to kolejny zbędny i obciążający obowiązek dla przedsiębiorców, który można by spokojnie zastąpić istniejącymi już rozwiązaniami w zakresie raportowania, a nie dociążać nim przedsiębiorców. Podobne jak w przypadku odpłatności pomocy członków rodziny, tak w kwestii tej ewidencji Polska Izba Handlu wraz z innymi organizacjami apelowała o zastosowanie racjonalnych rozwiązań i maksymalne uproszczenie tych obowiązków czy odejście od konieczności jej prowadzenia. Jakkolwiek Senat uwzględnił te postulaty, na poziomie Izby niższej Parlamentu już tego proprzedsiębiorczego podejścia zabrakło - przekazała.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary. Osobom, które będą natarczywie łamały przepisy, grozi kara ograniczenia wolności.

Zerowy VAT

Od 1 lutego w życie wchodzi również obniżka VAT - związku z galopującą inflacją znowelizowano ustawę o podatku od towarów i usług.

VAT na żywność i napoje wynosił do tej pory 5 proc. Teraz spadnie do zera. Obniżony zostanie również podatek od paliw silnikowych - z 23 proc. do 8 proc. Całkowicie zostanie zniesiony również VAT od nawozów, środków ochrony roślin, ziemi ogrodniczej i innych środków wspomagających produkcję rolniczą, który do tej pory wynosił 8 proc.

Nowe stawki będą obowiązywały do lipca. Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do przedsiębiorców, w tym właścicieli sklepów, by nie wykorzystywali zwolnienia tych towarów z VAT jako pretekstu do podwyżki cen.

W związku z obniżką VAT niektóre sklepy ogłosiły promocje. Jednym z nich jest Biedronka, gdzie już od dziś wybrane produkty kupimy 5 proc. taniej.

Zobacz: Biedronka obniży ceny produktów. Wcześniej zdrożały o nawet 20 proc.

WP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka