fot. PKN ORLEN
fot. PKN ORLEN

Strategia wodorowa PKN ORLEN do 2030 roku

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 15
Rada Nadzorcza PKN Orlen zatwierdziła strategię wodorową spółki do 2030 r. Główne kierunki strategii to mobilność, rafineria i petrochemia, badania, rozwój i innowacje oraz przemysł i energetyka - poinformował PKN Orlen.

Budowa 10 hubów wodorowych

Inwestycje mają umożliwić koncernowi rozwój w obszarze nisko- i zeroemisyjnego wodoru, opartego o OZE i technologię przetwarzania odpadów komunalnych.

Do końca tej dekady Grupa Orlen planuje ok. 0,5 GW nowych mocy wytwórczych opartych na wodorze z OZE oraz przetwarzania odpadów komunalnych. Osiągnięcie tego celu będzie możliwe dzięki budowie łącznie 10 hubów wodorowych, głównie w Polsce, ale też w Czechach. Będzie w nich wytwarzane około 60 tys. ton nisko- i zeroemisyjnego wodoru rocznie - wskazał koncern.


Wodór dla sektora transportu

Orlen podkreślił, że zastosowanie technologii magazynowania i wykorzystania CO2 (CCS/CCU), umożliwi obniżenie emisyjności produkcji kolejnych 120 tys. ton wodoru z instalacji produkcyjnych w Płocku.

W obszarze mobilności strategia zakłada wytwarzanie i dostarczanie wodoru dla sektora transportu, m.in. budowa Polsce, Czechach i na Słowacji ponad 100 stacji tankowania wodoru. Spółka planuje, że Polsce powstanie ich ok. 57, na Słowacji ok. 28, a w Czechach ok. 26. Obecnie Orlen ma dwie stacje tankowania wodoru w Niemczech. W 2022 r. mają powstać kolejne cztery: trzy w Czechach i jedna w Polsce, w Krakowie. Z kolei w 2023 r. planowane jest uruchomienie stacji wodorowych w Poznaniu i Katowicach. Na każdej z nich pojawią się stanowiska tankowania dla aut osobowych i autobusów.

Zbudowane mają zostać również instalacje do produkcji wodoru jakości automotive, w który będą zaopatrywane stacje. Zgodnie ze strategią, koncern chce wytwarzać co najmniej 19 tys. ton wodoru z przeznaczeniem dla transportu.

Testy produkcji wodoru

W obszarze rafinerii i petrochemii wodór ma być głównym czynnikiem dekarbonizacji, a koncern planuje skupić się na optymalnej kosztowo redukcji emisji CO2 z istniejących instalacji produkcji wodoru, m.in. poprzez budowę przed 2030 r. instalacji CCS/CCU i magazynowania CO2.

W obszarze badań, rozwoju i innowacji Orlen zamierza skoncentrować się m.in. na budowie kompetencji wewnętrznych w całym łańcuchu wartości wodoru, wspierających realizowane inicjatywy inwestycyjne. Do 2025 r. w Centrum Badawczo-Rozwojowym w Płocku ma powstać pracownia wodorowa, gdzie będą prowadzone testy badania w zakresie produkcji wodoru, jego jakości i oczyszczania, a także magazynowania i transportu.

Nisko- i zeroemisyjny wodór

W obszarze przemysłu i energetyki strategia zakłada, że nowe jednostki z turbinami gazowymi, powstające w ramach koncernu, będą miały możliwość współspalania wodoru. W dalszej perspektywie nadwyżki nisko- i zeroemisyjnego wodoru będzie można przeznaczyć na potrzeby innych gałęzi przemysłu w kraju i za granicą, m.in. w ramach planowanej Europejskiej Sieci Przesyłu Wodoru).

W ocenie Orlenu, realizacja wszystkich tych przedsięwzięć pozwoli na produkcję nisko i zeroemisyjnego wodoru w Grupie Kapitałowej w 2030 r. na poziomie ok. 50 proc. całego planowanego wolumenu produkcji wodoru. Ma to prowadzić do uniknięcia emisji ok. 1,6 mln ton CO2 z produkcji wodoru rocznie.

Nakłady inwestycyjne

Jak zastrzegła spółka, skala planowanych w strategii wodorowej nakładów inwestycyjnych może zostać obniżona dzięki wykorzystaniu zewnętrznego finansowania, w tym bezzwrotnego, związanego z innowacjami i transformacją energetyczną.

Jak oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, koncern musi maksymalizować zyski i dynamicznie rozwijać nowe obszary działalności. „To również one będą napędzały naszą transformację i budowę koncernu multienergetycznego. Tylko w ten sposób skutecznie odpowiemy na wyzwania stojące przed sektorem paliwowym i energetycznym” - powiedział Obajtek, cytowany w komunikacie Orlenu.

„Już mamy silne kompetencje w rozwoju technologii wodorowych, poparte dużym doświadczeniem. Z kolei realizacja strategii w tym obszarze uplasuje nas jako partnera pierwszego wyboru w budowaniu gospodarki wodorowej w Europie Środkowo-Wschodniej” - podkreślił prezes PKN Orlen.

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka