PAP/Aleksander Koźmiński
PAP/Aleksander Koźmiński

Przełom ws. Turowa? Premier Morawiecki niezwłocznie ruszył do Pragi

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 32
Zespół negocjacyjny pod przewodnictwem minister środowiska Anny Moskwy uzgodnił z czeską stroną treść porozumienia ws. kopalni Turów; w środę wieczorem polski rząd w trybie obiegowym przyjął treść porozumienia - dowiedziała się nieoficjalnie PAP od źródła zbliżonego do sprawy. Premier Mateusz Morawiecki pojechał już do Pragi, gdzie ma zostać ogłoszone i podpisane porozumienie.

Według nieoficjalnych informacji Polskiej Agencji Prasowej, w środę wieczorem polski rząd przyjął w trybie obiegowym treść porozumienia. Źródło nie udzieliło jednak informacji o szczegółach zatwierdzonego dokumentu. 

Przekazano, że w ostatnich dniach miały miejsce rozmowy i uzgodnienia między polskimi i czeskimi zespołami ws. wypracowania umowy dotyczącej funkcjonowania kopalni Turów.

Uzgodniono treść porozumienia

Źródło PAP poinformowało, że zespół negocjacyjny pod przewodnictwem minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, wraz z czeskimi partnerami, ustalił treść ugody. Umowę muszą parafować oba rządy.

Resort klimatu i środowiska odmówił komentarza w tej sprawie, jednocześnie powołując się na poufność dyskusji z Czechami.


Zobacz też:

Niekończące się problemy wokół kopalni Turów

Rozmowy na temat kopalni Turów trwają od czerwca 2021 roku. Czesi wnieśli wówczas do Trybunału Sprawiedliwości UE skargę przeciwko Polsce dotyczącą rozbudowy kopalni. Domagano się wstrzymania wydobycia węgla brunatnego, jako tzw. środka tymczasowego. Czeska strona twierdzi, że powiększenie kopalni stwarza zagrożenie w kwestii dostępu mieszkańców Liberca do wody. Ponadto obywatele Czech skarżą się na hałas i zanieczyszczenia związane z działalnością kopalni.

Potężna kara za działalność kopalni w Turowie

Decyzją Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, 20 września ubiegłego roku nałożono na Polskę karę w wysokości 500 tys. euro dziennie. Przyczyną osądu było niewdrożenie środka tymczasowego oraz niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Polska strona deklaruje, że nie zamierza zastosować się do wyroku i tym samym nie planuje płacić owej grzywny. W czwartek, 3 lutego, ma zostać ogłoszona opinia rzecznika generalnego Trybunału w tej sprawie. 

Czeski premier Petr Fiala deklarował wcześniej, że zawarcie porozumienia z Polską będzie skutkować wycofaniem przez jego kraj skargi z TSUE.


RB


Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj32 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka