Ministerstwo Finansów (źródło: mf.gov.pl)
Ministerstwo Finansów (źródło: mf.gov.pl)

Będą dymisje w Ministerstwie Finansów. Znamy już głównych kandydatów do przejęcia resortu

Redakcja Redakcja Polski Ład Obserwuj temat Obserwuj notkę 38
Według informacji podanych przez RMF FM i Wyborcza.biz – w Ministerstwie Finansów szykują się dymisje. Posady stracić mają wiceminister Jan Sarnowski oraz sam minister – Tadeusz Kościński. To pokłosie wprowadzenia niedopracowanego Polskiego Ładu. Nieoficjalne doniesienia mówią, że resort chciałby przejąć Jacek Sasin.

— Niewątpliwie musi pojawić się tu kwestia odpowiedzialności politycznej. Proszę mnie o to nie pytać, bo nie są to moje decyzje, natomiast jednak mówimy również o tym, że doszło tutaj do pewnych błędów na różnym poziomie. — mówił Jacek Sasin na temat koniecznej odpowiedzialności politycznej, w związku z zamieszaniem wynikającym z niedopracowanego Polskiego Ładu.

— Jesteśmy otwarci na krytykę, na oczekiwania grup społecznych i korygujemy naszą politykę. Mam nadzieję, że Ministerstwo Finansów udźwignie ciężar, który na nim spoczywa i w krótkim czasie będziemy mieli usunięcie tych wszystkich problemów — dodał.

“Rzeczpospolita” podkreśliła, że już w ubiegłym roku Polski Ład zetknął się z nieprzychylną opinią ze strony Ministerstwa Aktywów Państwowych. Mówiła ona o zbyt szybkim tempie wdrażania zmian w systemie oraz o niekorzystnych rozwiązaniach dla polskich przedsiębiorców.

Będą konsekwencje? W pierwszej kolejności liczne poprawki

Jak dowiadujemy się z medialnych doniesień, co najmniej dwie osoby mają ponieść konsekwencje za projekt Polskiego Ładu. Jedną z nich ma być nadzorujący prace nad projektem wiceminister finansów Jan Sarnowski – informuje nieoficjalnie Wyborcza.biz.

Z kolei RMF FM donosi, że resort finansów opuścić ma też sam minister – Tadeusz Kościński. Według nieoficjalnych ustaleń, decyzje w temacie dymisji zostały już podjęte, lecz zanim staną się one faktem, w projekcie Polskiego Ładu wprowadzone zostać muszą liczne poprawki

Zobacz też:

Potrzebny nowy minister finansów

Jeżeli powyższe doniesienia okażą się prawdą – potrzebna będzie nowa osoba, która pokieruje Ministerstwem Finansów. Według informacji podanych przez Wyborcza.biz – Jacek Sasin nadal mierzy się z publiczną odpowiedzialnością za nieudane wybory korespondencyjne, mimo, że były one przygotowywane w ścisłej współpracy z rządem. Wśród osób związanych z obecnym ministrem aktywów państwowych padł pomysł, by resortem finansów pokierował Piotr Nowak, pełniący obecnie funkcję szefa Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Miałby on zarządzać dwoma resortami jako tzw. superminister. Gdyby do tego doszło – dla Jacka Sasina byłoby to kolosalne wzmocnienie pozycji w rządzie. 

Kaczyński: stało się coś więcej niż niewłaściwego

Na temat kar za niedopracowany projekt Polskiego Ładu wypowiedział się w rozmowie z Polską Agencją Prasową prezes PiS Jarosław Kaczyński.

— Stało się coś więcej niż niewłaściwego. Przypuszczam, że ci, którzy to przygotowywali na poziomie politycznym, półpolitycznym, niezupełnie zapanowali nad tym, co jest im podległe i tam, być może, zadziałał brak dostatecznych kwalifikacji, być może także i brak dobrej woli — oświadczył. 

Według “Newsweeka”, Sasin będący w konflikcie z premierem Mateuszem Morawieckim nie odpuści Kaczyńskiemu, nie dając mu zapomnieć kto tak naprawdę doprowadził do takiego stanu rzeczy.

RB

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj38 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka