Wiadomości (źródło: TVP)
Wiadomości (źródło: TVP)

W “Wiadomościach” TVP poszli o krok dalej. Oskarżenia wobec opozycji to nie wszystko

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 137
Podczas środowego wydania “Wiadomości” TVP pokazany został materiał traktujący o odrzuconym we wtorkowym głosowaniu projekcie “lex Kaczyński”. Telewizja Polska wskazywała, że wynik głosowania to wina “totalnej opozycji”, pomijając przy tym rolę posłów PiS. W programie opisywano ustawę jako projekt dotyczący szczepień, tymczasem zakładał on głównie umożliwienie pracodawcom żądania od pracowników informacji o negatywnym teście na koronawirusa i zaostrzenie kar za łamanie przepisów dotyczących epidemii.

— Totalna opozycja w Sejmie zagłosowała przeciwko przepisom, które miały zmotywować i zachęcić wielu Polaków do szczepień na COVID-19. Komentatorzy mówią o hipokryzji, bo to kolejny przykład, który ich zdaniem obnaża zmienność poglądów, a co za tym idzie - brak wiarygodności przeciwników rządu — słyszymy od prezenterki TVP Danuty Holeckiej.

Materiał Telewizji Polskiej streszczony został paskiem informacyjnym o treści “Opozycja sabotuje walkę z koronawirusem”. Warto zaznaczyć, że spośród 253 posłów głosujących za odrzuceniem “lex Kaczyński”, 24 to członkowie PiS. 

Lex Kaczyński: testy raz w tygodniu i obowiązek informowania pracodawcy o negatywnym wyniku

Omawiany w “Wiadomościach” projekt autorstwa partii rządzącej zakładał umożliwienie pracownikom bezpłatnego wykonania testu pod kątem zakażenia COVID-19 raz w tygodniu. Ponadto pracodawca mógłby zażądać od zatrudnionych okazania negatywnego wyniku badania. Rozporządzenie zawierało także kontrowersyjny zapis, traktujący o zakażeniu koronawirusem w zakładzie pracy. Pracownik mógłby wówczas żądać odszkodowania od nietestowanego współpracownika. Zapis ten kontrargumentowany był twierdzeniem, że udowodnienie, który z pracowników był nosicielem wirusa i czy osoba ta zaraziła się w zakładzie pracy, czy poza nim byłoby praktycznie niemożliwe.

Zobacz też:

TVP: ustawa miała zachęcać do szczepień

Autorem materiału wyemitowanego w “Wiadomościach” TVP jest Maciej Sawicki. “Lex Kaczyński” został w nim opisany jako projekt mający zachęcić do szczepień, choć sami autorzy ustawy wyraźnie zaznaczali, że w nie chodzi w niej o szczepienia przeciwko COVID-19.

— Totalna opozycja po raz kolejny staje przeciwko bezpieczeństwu Polaków. Przeciwko ustawie zagłosowało też 24 parlamentarzystów z klubu Prawa i Sprawiedliwości, ale to polityczna wolta opozycji wzbudziła też wiele głośnych komentarzy. — słyszymy od autora.

Pominięto informację o wstrzymaniu się od głosu 37 członków klubu PiS oraz nieprzystąpieniu do głosowania 16 z nich.

“Wiadomości” TVP wbrew faktom twierdzi, że projekt służył promowaniu szczepień

— Wcześniej niektórzy politycy opozycji żądali nawet przymusu szczepień, a teraz w Sejmie zagłosowali przeciwko przepisom, które mogłyby skutecznie zmotywować i zachęcić wielu Polaków do zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi — mówił Sawicki w swoim materiale w “Wiadomościach” TVP.

Zgodnie z komentarzem “Wprost”, nie wiadomo, co skłoniło TVP do wyciągnięcia wniosku mówiącego o odrzuconym projekcie jako ustawie dotyczącej szczepień. Na stronie internetowej Sejmu dostępny jest druk nr 1981, dzięki któremu w prosty sposób zweryfikować można, że “lex Kaczyński” skupiał się na testowaniu pracowników.


RB


Czytaj dalej:Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura