Banaś chce się procesować z Kaczyńskim. "Nie ma tu miejsca dla świętych krów"

Marian Banaś kieruje do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wraz z wnioskiem o wszczęcie postępowania przygotowawczego ws. wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego na jego temat. Uważa, że prezes PiS naruszył jego dobre imię oraz NIK.

Wywiad Kaczyńskiego dla PAP

Wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z PAP stwierdził, że Banaś "prowadzi w tej chwili akcję, która doprowadziła do tego, że NIK utracił atrybuty urzędu państwowego, urzędu publicznego". - Tam jest wiele działań, które są niezgodne z prawem, niezgodne z wymogami - powiedział Kaczyński.

Przeczytaj: Jarosław Kaczyński zabrał głos w sprawie Mariana Banasia

Banaś składa zawiadomienie

Prezes NIK poinformował w piątek na Twitterze, że w związku z tą wypowiedzią kieruje do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wraz z wnioskiem o wszczęcie postępowania przygotowawczego.

"W państwie prawa i sprawiedliwości nie ma miejsca dla świętych krów. Dlatego po skandalicznej wypowiedzi wicepremiera J. Kaczyńskiego naruszającej moje dobre imię oraz NIK, kieruję zawiadomienie do prokuratury z art. 226 par. 3 KK zagrożonego karą pozbawienia wolności do lat 2" - zapowiedział Banaś.Do wpisu dołączył też skan pisma datowanego na 3 lutego. Wskazał w nim, że zawiadomienie ma związek z podejrzeniem popełnienia przestępstwa przez Kaczyńskiego polegającego na publicznym znieważeniu i poniżeniu konstytucyjnego organu jakim jest Prezes NIK. Jak czytamy w piśmie oskarżenia zawarte w wypowiedzi szefa PiS poniżyły prezesa NIK w opinii publicznej i naraziły na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska.

"Na podstawie art. 303 kodeksu postępowania karnego wnoszę o wszczęcie w przedmiotowej sprawie postępowania karnego. Jednocześnie składam wniosek o karne ściganie sprawcy przedmiotowego czynu" - czytamy we wniosku.

Sprawa immunitetu Banasia


W ubiegłym tygodniu komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych rekomendowała Sejmowi stosunkiem głosów 9:7 uchylenie immunitetu Banasia. Przeciw uchyleniu immunitetu Banasiowi jest KO, według której jest to "próba doprowadzenia do paraliżu" Najwyższej Izby Kontroli. W środę stołeczna prokuratura poinformowała o wszczęciu śledztwa ws. przekroczenia uprawnień przez Banasia, które zostało złożone przez wiceprezesa NIK Tadeusza Dziubę.

Jak przekazała rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Aleksandra Skrzyniarz, "zawiadomienie to dotyczyło przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w związku z obsadzaniem stanowisk dyrektorskich w departamentach i delegaturach wbrew przepisom ustawy, angażowania kontrolerów w wykonywanie obowiązków niewynikających z ustawy, nienależnej wypłaty odpraw emerytalnych, jak również ujawnienia tajemnicy prawnie chronionej".

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj24 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka