Lecą głowy w Ministerstwie Finansów. Kolejna dymisja za Polski Ład

Jan Sarnowski w dniu uzyskania nominacji na wiceministra. Fot. Adam Guz/KPRM
Jan Sarnowski w dniu uzyskania nominacji na wiceministra. Fot. Adam Guz/KPRM
Premier Mateusz Morawiecki odwołał wiceministra finansów Jana Sarnowskiego, który bezpośrednio odpowiadał za zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu - informuje Interia. Doniesienie potwierdził rzecznik rządu Piotr Mueller.

Portal informuje, że niewykluczone są kolejne dymisje. To "wyraźny sygnał, że nie będzie zgody na kolejne potknięcia" przy wprowadzaniu Polskiego Ładu, flagowego programu rządu - czytamy.

Druga dymisja w resorcie finansów

Do dymisji podał się wcześniej szef Sarnowskiego - minister Tadeusz Kościński. W poniedziałek rzeczniczka PiS Anita Czerwińska poinformowała, że ścisłe kierownictw PiS zaakceptowało decyzję ministra finansów Tadeusza Kościńskiego o rezygnacji. - Jest to oczywiście podyktowane tym, że minister przyjmuje na siebie odpowiedzialność polityczną za pewne niedociągnięcia, jakie miały miejsce przy wdrażaniu nowych zasad podatkowych - oświadczyła.

W czwartek prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję Kościńskiego. Resortem finansów obecnie zajmuje się premier Mateusz Morawiecki.

Premier ocenił, że minister Kościński "podjął męską decyzję" i zrezygnował z funkcji, ponieważ przyjmuje na siebie odpowiedzialność za błędy i niedoskonałości procesu wdrażania zmian podatkowych. - To, myślę, że jest bardzo honorowe podejście. Minister Kościński postąpił tak, jak powinien postąpić - stwierdził Morawiecki.

Zapowiedział, że wkrótce będzie nowy minister finansów. "W stosownym czasie przedstawię nazwisko" - oznajmił szef rządu. Ostatnio na giełdzie nazwisk najczęściej pojawia się postać szefowej ZUS Gertrudy Uścińskiej.

Kim jest Jan Sarnowski

Sarnowski urząd pełnił od listopada 2019 r. Jest ekspertem w zakresie polskiego i niemieckiego prawa podatkowego. Doświadczenie zawodowe zdobywał w kancelariach doradztwa prawnego i podatkowego w Berlinie i Warszawie.

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu w Kolonii (LL.M.), a także podyplomowych studiów w zakresie prawa podatkowego (Uniwersytet Warszawski) oraz prawa krajów systemu common law (WWU Münster i Thomas M. Cooley Law School).

W latach 2016-2018 doradca ministra rozwoju i finansów, odpowiedzialny za koordynację procesu uszczelnienia polskiego systemu podatkowego. Współtwórca i zastępca dyrektora programu GovTech Polska, research fellow Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Od czerwca 2018 r. zastępca dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych oraz szef zespołu analiz prawno-porównawczych w Ministerstwie Finansów. Autor i współautor publikacji nt. opodatkowania dochodu oraz podatku VAT.

ja

Czytaj także:
.


Lubię to! Skomentuj44 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka