Eksperci OSW studzą optymizm. Rosjanie wciąż prowadzą ofensywę

źródło: PAP
źródło: PAP
Eksperci z Ośrodka Studiów Wschodnich ocenili sytuację rosyjskich wojsk po 16 dniach walk na Ukrainie. Ich zdaniem "działania agresora nie wskazują, by utracił on inicjatywę, a ponoszone straty nadal nie uniemożliwiają mu kontynuowania ofensywy na kilku kierunkach równocześnie" — analizuje Andrzej Wilk, Sławomir Matuszak i Piotr Żochowski.

Kijów się broni. Powołano specjalny komitet ds. jeńców wojennych

Trwają walki o kontrolę nad miejscowościami graniczącymi z Kijowem. Siły agresora miały podejść do miasta od zachodu (na wysokości miasta Irpień), a także od północnego i południowego wschodu.

Brytyjski resort obrony poinformował, że główna część rosyjskiego zgrupowania lądowego ma znajdować się 25 km od centrum Kijowa. Pod kontrolą ukraińską pozostaje wyjazd w kierunku południowym. Po zewnętrznej stronie pierścienia oblężenia siły ukraińskie miały zniszczyć rosyjskie stanowisko dowodzenia koło Makarowa.

Ukraina powołała Komendę Koordynacyjną ds. postępowania z jeńcami wojny, mającą zagwarantować ich bezpieczeństwo. 

Zobacz też:

Odessa kolejnym celem?

Rosyjskie ministerstwo obrony wezwało stronę ukraińską do zapewnienia bezpiecznego wyjścia z ukraińskich portów statkom pod obcą banderą. W ukraińskich portach obecnie znajduje się ich ponad 50. Komunikat Rosjan sugeruje, że główne porty, a zwłaszcza Odessa, wkrótce staną się obszarem działań wojennych.

Rosjanie nadal blokują korytarze humanitarne i kontynuują ofensywę

Siły rosyjskie w dalszym ciągu przeszkadzają w wykorzystywaniu korytarzy humanitarnych, jednocześnie oskarżając władze Ukrainy o ich blokowanie.

Wojska rosyjskie na wschodzie Ukrainy, ześrodkowane w rejonach miasta Łebedyn (40 kilometrów na południowy zachód od Sum), Wełyka Pysariwka (70 kilometrów od Sum i Charkowa) oraz Siewierodonieck i Swatowe w obwodzie ługańskim, miały nie prowadzić aktywnych działań. Z informacji Sztabu Generalnego wynika jednak, że Rosjanie kontynuowali ofensywę z rejonu Połtawy w kierunku Krzemieńczuka. Zablokowane jest nadal miasto Sumy i kontynuowane są działania na rzecz zablokowania Charkowa od północy.

W obwodzie charkowskim zaktywizowała się ukraińska obrona terytorialna, atakując rosyjską kolumnę zaopatrzeniową koło Czuhujewa.

Dotychczasowe straty po stronie rosyjskiej

Ukraiński Sztab Generalny ocenił, że od początku inwazji rosyjskie wojsko poniosło straty wynoszące w przybliżeniu: ponad 12 tysięcy ludzi (zabitych, rannych i wziętych do niewoli), 362 czołgi, 1205 pojazdów opancerzonych, 135 systemów artyleryjskich, 62 wyrzutnie rakietowe, 33 systemy obrony przeciwlotniczej, 58 samolotów i 83 śmigłowce, siedem bezzałogowców, 585 pojazdów kołowych. Według szacunkowych danych, do niewoli wziętych zostało około 700 żołnierzy.


RB


Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka