49-letni Wrocławianin zgwałcił Ukrainkę. Sąd wypuścił go na wolność

źródło: wroclaw.se.pl / Policja
źródło: wroclaw.se.pl / Policja
49-letni Krzysztof J. pochodzący z Wrocławia, który dokonał próby gwałtu 19-letniej Ukrainki, wyszedł na wolność. Służby nie mają wątpliwości co do winy mężczyzny, jednak sąd w sobotę uznał, że nie nie trafi on do aresztu.

Skrzywdził pod pretekstem pomocy

W czwartek 10 marca media poinformowały o 49-letnim mężczyźnie z Wrocławia, który zaproponował schronienie 19-letniej kobiecie z Ukrainy, która do stolicy Dolnego Śląska trafiła uciekając przed wojną. Krzysztof J. ugościł ją w swoim domu, gdzie dopuścił się gwałtu na przerażonej Ukraince.

Zobacz też:

Dziewczynie udało się uciec

Kobiecie udało się uciec z domu 49-latka i powiadomić policję o zdarzeniu. Mężczyzna szybko został zatrzymany przez służby, a informacja o zajściu trafiła do mediów. Z nieoficjalnych informacji policji wynika, że komunikat o przestępcy miał mieć charakter profilaktyczny, "żeby kobiety bardziej uważały. Z Ukrainy przyjechało do nas mnóstwo kobiet i niestety zdarzają się zwyrodnialcy, którzy mogą próbować to wykorzystać w różnych celach".

Prokuratura wystąpiła o areszt

Zebrane dowody, w tym badania pokrzywdzonej, świadczą o skrzywdzeniu kobiety przez Krzysztofa J., jednak sąd uznał, że sprawca na proces nie musi czekać w areszcie, jednocześnie wypuszczając przestępcę na wolność. Mężczyzna raz w tygodniu ma meldować się na komisariacie policji.

Według nieoficjalnych informacji sprawa nie wygląda tak, jak zostało to przedstawione dwa dni temu. Rzecznik sądu, sędzia Marek Poteralski, powiedział "Super Expressowi", że z początku brano pod uwagę artykuł 197 kodeksu karnego, jednak uznano, że sprawa dotyczy paragrafu 199.

Paragraf 197: Kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Paragraf: 199: Kto, przez nadużycie stosunku zależności lub wykorzystanie krytycznego położenia, doprowadza inną osobę do obcowania płciowego lub do poddania się innej czynności seksualnej albo do wykonania takiej czynności, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.


Poniżej pełna treść komunikatu Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu

Prokuratura Rejonowa dla Wrocławia Fabryczna skierowała wniosek do Sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy wobec Krzysztofa J. podejrzanego o to, że w okresie od 8 do 9 marca 2022 r we Wrocławiu, działając w krótkich odstępach czasu, z góry powziętym zamiarem, postępem jako osoba chętna do przyjęcia osoby z Ukrainy w związku z wybuchem konfliktu zbrojnego uciekających z wojny, przyjął pokrzywdzoną obywatelkę Ukrainy do swojego mieszkania we Wrocławiu, a następnie wykorzystując jej krytyczne położenie związane z brakiem miejsca zamieszkania oraz przy użyciu przemocy doprowadził ją do obcowania płciowego, tj. o czyn z art. 197 § 1 kk w zb. z art. 199 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 12 § 1 kk.

Wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania skierowany został w dniu wczorajszym, tj. 11 marca 2022 r, po wykonaniu niezbędnych czynności dowodowych, m.in. przesłuchaniu przez Sąd pokrzywdzonej, przeprowadzeniu jej badania lekarskiego, wydaniu postanowienia o przedstawieniu zarzutów wobec Krzysztofa J. i przesłuchaniu go w charakterze podejrzanego.

Zdaniem Prokuratury, zgromadzony materiał dowodowy uprawdopodobnił fakt popełnienia przez podejrzanego zarzuconego mu przestępstwa i z uwagi na realną obawę matactwa procesowego z jego strony, tylko zastosowanie środka izolacyjnego zagwarantuje zabezpieczenie prawidłowego toku prowadzonego śledztwa.

Podczas wyznaczonego na dzień dzisiejszy, tj. 12 marca 2022 r posiedzenia, Sąd nie uwzględnił wniosku prokuratora i odmówił stosowania wobec podejrzanego Krzysztofa J. tymczasowego aresztowania.

Jednocześnie Sąd na postawie art. 275 § 1 kk zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji, zobowiązując podejrzanego do stawiania się raz w tygodniu we właściwym komisariacie Policji.


RB


Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj101 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo