Można już wypełniać wnioski o dodatkowe pieniądze. Jest jeden haczyk

PAP/Łukasz Gągulski
PAP/Łukasz Gągulski
Osoby, które goszczą w swych domach uchodźców z Ukrainy, mogą liczyć na dodatkowe pieniądze. Dodatkowe świadczenie z tytułu zakwaterowania i wyżywienia osób z Ukrainy wynosi 40 zł dziennie za osobę. Jest jeden haczyk.

Dodatkowe świadczenie będzie można pobierać tylko przez maksymalnie 60 dni. Wysokość świadczenia wyniesie wówczas 2400 zł.

W szczególnych wypadkach czas ten można przedłużyć za specjalną zgodą wojewody.

Jak złożyć wniosek o dodatkowe pieniądze?

Wniosek o uzyskanie dodatku można złożyć w urzędzie gminy. Państwo przekaże pieniądze na realizację programu samorządom.

Świadczenia mogą być wypłacane na mocy art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa - tzw. specustawy ukraińskiej.

Czytamy w niej, że świadczenie przysługuje „każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe”, który zapewni uchodźcom z Ukrainy zakwaterowanie i jedzenie.

Trzeba będzie złożyć oświadczenie

Warunki przyznania świadczenia są określone w rozporządzeniu Rady Ministrów, które weszło w życie 16 marca. Wzór wniosku znajdziemy natomiast w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Wypełniony wniosek trzeba będzie złożyć do urzędu gminy lub miasta, jednak to się może jeszcze zmienić.

Do wniosku trzeba dołączyć oświadczenie, że za wskazany okres nie otrzymano innego wynagrodzenia, w tym za wynajem.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj31 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka