Zełenski powiedział, ilu żołnierzy straciła Ukraina

fot. Facebook
fot. Facebook
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wywiadzie dla CNN, że Ukraina straciła podczas wojny 2,5-3 tys. żołnierzy, natomiast ok. 10 tys. jest rannych. Skomentował również przepowiednie dotyczące tego, jak długo może trwać wojna.

Straty rosyjskie są większe niż ukraińskie

Zełenski stwierdził, że nie wiadomo, ilu z 10 tys. rannych żołnierzy przeżyje. Zasugerował jednak, że straty rosyjskie są znacznie większe i szacowane są na 19-20 tys. zabitych. Dodał też, że trudno jest ocenić, jak wielu zginęło cywilów, m.in. ze względu na to, że nie ma informacji, co dzieje się na terenach okupowanych przez Rosjan. O samym Mariupolu mówi się, że zginęło tam ponad 20 tys. ludzi.

Prezydent Ukrainy przyznał też, że trudno mu patrzeć na obrazki zabitych dzieci, takie jak z Buczy i innych podkijowskich miejscowości. - Trudno jest mi na to patrzeć jako ojcu (...) Wszystko, czego chcesz po tym, to mścić się i zabijać. Ale muszę to oglądać jako prezydent. Wszyscy chcemy walczyć, ale musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, by ta wojna nie trwała w nieskończoność - powiedział przywódca we fragmencie wywiadu wyemitowanym przez CNN w piątek.

Czytaj w temacie:

Według opublikowanego na Facebooku oświadczenia od 24 lutego do soboty Rosja miała stracić w czasie działań na terenie Ukrainy około 20 100 zabitych członków sił zbrojnych, a także 762 czołgi, 1982 wozy opancerzone, 1458 innych pojazdów silnikowych, 163 samoloty, 145 śmigłowców i 8 łodzi patrolowych.


Jak długo potrwa wojna?

Sekretarz stanu USA Antony Blinken przekazał sojusznikom z Europy, że zdaniem USA rosyjska wojna w Ukrainie potrwa do końca 2022 roku – poinformowała telewizja CNN.  Niektórzy eksperci sądzą jednak, że konflikt potrwa znacznie dłużej.  "Niektórzy członkowie Kongresu i ich współpracownicy dokonują porównań do wojny koreańskiej, która trwała trzy lata" – informuje CNN.

Z kolei w wystąpieniu opublikowanym na Facebooku Zełenski odniósł się do różnych medialnych przewidywań, jak długo może potrwać wojna.


- Mam znacznie więcej różnych informacji niż niektóre media o zamiarach i możliwościach armii rosyjskiej. O potencjale rosyjskiej gospodarki. O stanie emocjonalnym społeczeństwa w Rosji. To wszystko trzeba wziąć pod uwagę, zanim powiemy, jak długo potrwa wojna. Dlatego musimy liczyć się ze skutecznością instrumentów wpływu na Rosję, którymi posługuje się Ukraina i cała nasza koalicja antywojenna przeciwko rosyjskiej agresji - tłumaczył.

Jego zdaniem sukcesy wojenne ukraińskiej armii mobilizują także dyplomatów na różnych poziomach. Kolejny pakiet sankcji wobec Rosji wg Zełenskiego powinien zawierać embargo na rosyjską ropę.

Zełenski: można znacznie skrócić wojnę

Zaznaczył, że wszystkim partnerom, z którymi rozmawia na ten temat, zawsze mówi, iż wysokość wsparcia dla Ukrainy bezpośrednio wpływa na nadejście pokoju. - Dosłownie od tego zależy, ilu jeszcze Ukraińców zdołają zabić okupanci - przekonywał.

- Jeśli ktoś powie: rok lub lata, odpowiadam: można znacznie skrócić wojnę. Im więcej i im szybciej zdobędziemy całą potrzebną nam broń, tym silniejsza będzie nasza pozycja i szybciej zapanuje pokój. Im więcej i im szybciej otrzymamy wsparcie finansowe, tym szybciej zapanuje pokój. Im szybciej demokratyczny świat uzna, że embargo na ropę naftową wobec Rosji i całkowita blokada jej sektora bankowego są koniecznymi krokami w kierunku pokoju, tym szybciej skończy się wojna - podsumował.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj19 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka