Premier zapowiada rezygnację z WIBOR-u. Nadchodzi transparentna stawka

Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Zbigniew Meissner
Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Zbigniew Meissner
— Od 1 stycznia 2023 r. narzucimy obowiązek posługiwania się inną niż WIBOR, transparentną stawką pochodzącą z rynku międzybankowego depozytów overnight — przekazał w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Premier podczas otwarcia 14. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach zabrał głos w sprawie wsparcia dla kredytobiorców. Zapowiedziano szereg rozwiązań mających na celu wsparcie osób w trudnej sytuacji. Jednym z wyjść na być też rezygnacja ze wskaźnika WIBOR.

Nowy, sprawiedliwy mechanizm kalkulowania kosztów kredytu

— Apelowaliśmy długo o to, aby banki wypracowały odpowiedni, bardziej przejrzysty, bardziej transparentny i sprawiedliwy mechanizm kalkulowania kosztów kredytu niż WIBOR. Niestety nie doszło do tego, aż do obecnego momentu — mówił Morawiecki.

— Dlatego od 1 stycznia 2023 r., razem z regulatorem rynku, ale przede wszystkim we współpracy z Sejmem, narzucimy obowiązek posługiwania się inną niż WIBOR, transparentną stawką pochodzącą z rynku międzybankowego depozytów overnight — zapowiedział premier.

Jak zapewnił premier, stawka ta jest "znacząco bardziej korzystna dla wszystkich kredytobiorców".

— Kredytodawcy, czyli banki będą musiały obniżyć swoją marżę — przekazał.RB


Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj46 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka