Fauci ogłosił koniec pandemii w USA. "Weszliśmy w fazę endemiczności"

USA wchodzą w fazę endemiczności - powiedział doradca prezydenta Joe Bidena.
USA wchodzą w fazę endemiczności - powiedział doradca prezydenta Joe Bidena.
Główny doradca prezydenta Joe Bidena ds. medycznych Anthony Fauci ogłosił, że Stany Zjednoczone poradziły sobie z pandemią koronawirusa. Zdaniem epidemiologa, zakażenia są już pod kontrolą dzięki szczepieniom i odporności, uzyskanej przez Amerykanów.

- Z całą pewnością w naszym kraju wyszliśmy z fazy pandemii - oświadczył w wywiadzie dla "Washington Post" dr Fauci, który często zabiera głos na temat COVID-19. - Jesteśmy naprawdę w fazie przejściowej, od spowolnienia liczby zachorowań do, miejmy nadzieję, bardziej kontrolowanej fazy i endemiczności - wspomniał specjalista od wirusów. 

Chociaż USA wyszły z "fazy pandemii", to nadal ona nam zagraża - przypomniał Fauci. - Świat nadal znajduje się w stanie pandemii. Nie ma co do tego wątpliwości. Niech nikt tego źle nie zinterpretuje. Wciąż mamy do czynienia z pandemią - ocenił. Według amerykańskich ekspertów, nawet 3 na 5 osób w Stanach Zjednoczonych zakaziło się koronawirusem w ciągu ponad 2 lat, natomiast 1 pacjent na 4 zainfekował się po raz pierwszy w czasie zimowej fali wywołanej Omikronem. 

- W tej chwili jesteśmy na tyle niskim poziomie, że uważam, iż przechodzimy do endemiczności. Nie znajdujemy się w fazie pełnej eksplozji pandemii. Nie oznacza to jednak, że pandemia się skończyła. Pandemia oznacza powszechne zakażenie na całym świecie. (...) W naszym kraju przechodzimy w fazę kontrolowanej endemiczności - powtarzał Fauci w "Washington Post". 

To samo doradca Bidena opowiadał w publicznym radiu NPR, gdzie wspominał o przechodzeniu „do fazy endemiczności, w której poziom infekcji jest na tyle niski, że ludzie zaczynają się uczyć, jak żyć z wirusem chroniąc się poprzez szczepienia, leki przeciwwirusowe i testy". Kolejną, ostatnią fazą ma być "eliminacja i zwalczanie" koronawirusa. 

W USA przypada około 51 tys. przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i ok. 400 zgonów dziennie. 

Zobacz: 

Tak Niemcy postrzegają Olafa Scholza. Druzgocący sondaż, kanclerz ma powody do niepokoju

Magierowski liderem rankingu. "To początek castingu, który wyłoni kandydata PiS"

Poseł Lewicy żąda ujawnienia oświadczenia majątkowego Pawłowicz. "Ty dziadu kalwaryjski"


GW

Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości