Kilkanaście gmin nadal bez gazu. Jest decyzja premiera

Premier Mateusz Morawiecki i rzecznik rządu Piotr Müller podczas konferencji prasowej na terenie Oddziału Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. w Rembelszczyźnie
Premier Mateusz Morawiecki i rzecznik rządu Piotr Müller podczas konferencji prasowej na terenie Oddziału Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. w Rembelszczyźnie
— Premier Mateusz Morawiecki wydał decyzję gwarantującą zabezpieczenie dostaw gazu do miejsc, które korzystały z dostaw od firm objętych sankcjami; spółki skarbu państwa niezwłocznie podjęły działania w celu szybkiej realizacji tej decyzji — oznajmił w piątek na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał za pośrednictwem Twittera o decyzji wydanej przez premiera Mateusza Morawieckiego, która gwarantuje zabezpieczenie dostaw gazu do miejsc wcześniej korzystających z dostaw firm objętych sankcjami.

Kilkanaście gmin bez gazu

W środę rzecznik rządu pytany był o kwestię przywrócenia dostaw gazu do niektórych gmin. Müller zaznaczył, że brak dostaw nie ma związku z zakręceniem przez Rosję kurka z gazem, ale z objęciem w ramach listy sankcyjnej firm powiązanych z Rosją lub podmiotami wspierającymi działalność wojenną Rosji. 

Piotr Müller zapowiedział, że PSG oraz PGNiG po wydaniu decyzji Morawieckiego, niezwłocznie zajmą się dostarczeniem gazu do tych miejscowości, poprzez przejęcie w ramach ustawy o zarządzaniu kryzysowym infrastruktury, która do tego służy.

Lista sankcyjna

We wtorek szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował o opublikowaniu w Biuletynie Informacji Publicznej MSWiA tzw. listy sankcyjnej, której utworzenie umożliwiła specustawa opublikowana w Dzienniku Ustaw 15 kwietnia. Regulacja ta wprowadziła m. in. zakaz importu oraz tranzytu przez Polskę węgla i koksu pochodzenia rosyjskiego i białoruskiego. Przewiduje też zamrożenie funduszy oraz zasobów gospodarczych osób i podmiotów wskazanych na specjalnej liście sankcyjnej.

Novatek Green Energy sp. z o.o. – spółka objęta sankcjami

Wśród 50 podmiotów, które znalazły się na liście jest firma Novatek Green Energy sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie. Jest to spółka zależna w grupie kapitałowej Novatek, która jest kontrolowana przez rosyjski koncern OAO Novatek. Jest to drugi największy producent gazu ziemnego w Rosji.

W wyniku objęcia spółki sankcjami, dostęp do gazu utraciło kilkanaście polskich gmin. Między innymi w Łebie, około 80 procent. budynków zostało pozbawionych ogrzewania. Jak podkreślił burmistrz tego miasta, około 40 kilometrów sieci gazowniczej jest własnością firmy Novatek.


RB


Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj77 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka