Polska przekazała Ukrainie czołgi T-72. Ich liczba jest imponująca

Czołgi T-72 trafiły na Ukrainę z Polski w dość znaczących ilościach. CC BY-ND 2.0/flickr.com
Czołgi T-72 trafiły na Ukrainę z Polski w dość znaczących ilościach. CC BY-ND 2.0/flickr.com
Szef BBN Paweł Soloch przekazał, że Polska przekazała i nadal będzie dostarczać pomoc wojskową na Ukrainę w tym również czołgi T-72. Informacyjna Agencja Radiowa donosi, że mowa nawet o 200 czołgach.

Dostawa sprzętu wojskowego obejmuje także kilkadziesiąt sztuk bojowych wozów piechoty. 

IAR ujawnia liczbę czołgów przekazanych dla Ukrainy 

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego poinformował w programie "Graffiti" w Polsacie News, że Polska przekazał dość znaczącą liczbę czołgów.

– Nie mogę podać konkretnych liczb. Mogę potwierdzić wcześniejsze słowa premiera, że Polska dostarczyła i będzie dostarczać pomoc wojskową na Ukrainę w tym również czołgi T-72. To są znaczne liczby – oznajmił. 

Informacyjna Agencja Radiowa doniosła, że łącznie Polska przekazuje 200 czołgów. – Na pewno jest to bardzo istotna pomoc i jesteśmy przodującym krajem jeśli chodzi o udzielanie pomocy, również wojskowej, Ukrainie – mogliśmy usłyszeć w odpowiedzi na pytanie, czy to prawdziwa liczba. 

Wcześniej premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson poinformował, że Polska "prawdopodobnie przekaże lub już przekazała" czołgi Ukrainie.

7 mld zł pomocy dla Ukrainy 

Premier Mateusz Morawiecki oznajmił w tym tygodniu, że dotychczasowa pomoc humanitarna i militarne dla Ukrainy jest warta około 7 mld zł. Ze względu na bezpieczeństwo, wiele dostaw broni z naszego kraju nie podawane do informacji publicznej. 

– Dzisiaj my pomagamy naszym sąsiadom z Ukrainy, ale oni też dzisiaj pomagają nam, podejmując pracę tutaj w Polsce. Bracia, synowie, ojcowie uchodźców z Ukrainy walczą też o nasze bezpieczeństwo i pokój – zaznaczył szef rządu. 

Radzieckie czołgi dla Ukrainy

Czołgi T-72 są konstrukcją radziecką, które zostały wprowadzone do polskiej armii. Swego czasu były również produkowane w Gliwicach. 

Maszyny te potrafią dzięki dodatkowym zbiornikom na paliwo potrafią pokonać 600 km. Ich waga to ponad 41 ton, a prędkość maksymalna - 60 km/h.

Czołgi uzbrojone są w armatę gładkolufową 125 mm oraz dodatkowo w karabin maszynowy PKT kalibru 7,62 mm, przeciwlotniczy karabin maszynowy oraz 8 wyrzutni granatów dymnych. Posiadają one również reaktywny pancerz i nowy system kierowania ogniem. 

Warto dodać, że 200 czołgów T-72 przekazanych Ukrainie będzie mogło stworzyć dwie brygady pancerne. 

MP

Czytaj dalej: 


Lubię to! Skomentuj105 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo