Nowe informacje w sprawie kandydatury Adama Glapińskiego na prezesa NBP

Adam Glapiński kandyduje na drugą kandencję na prezesa NBP, fot. NBP
Adam Glapiński kandyduje na drugą kandencję na prezesa NBP, fot. NBP
Adam Glapiński jest kandydatem prezydenta Andrzeja Dudy na prezesa Narodowego Banku Polskiego; mamy opinie prawne, że jego ponowne powołanie jest dopuszczalne i zgodne z prawem - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Zarzuty dot. ponownego powołania Adama Glapińskiego

Portal RMF24 napisał, że powołanie Adama Glapińskiego na kolejną kadencję w Narodowym Banku Polskim może być niezgodne z prawem.

Ustawa o Narodowym Banku Polskim w artykule 17, punkt 2b mówi: "Członkowie Zarządu NBP są powoływani na okres 6 lat. Przepisy art. 9 ust. 2, art. 13 ust. 3 i ust. 5-7 stosuje się odpowiednio". Przywołany w tym miejscu artykuł 9, ustęp 2 brzmi natomiast "Kadencja Prezesa NBP wynosi 6 lat. Ta sama osoba nie może być Prezesem NBP dłużej niż przez dwie kolejne kadencje". Z tego wynika, że członkiem zarządu (skoro artykuł 9, ustęp 2 stosuje się jak do Prezesa) można być 2 razy.

Portal przypomina, że w lutym 2016 roku prezydent Andrzej Duda, na wniosek ówczesnego prezesa NBP Marka Belki, powołał Adama Glapińskiego na stanowisko członka zarządu banku, co - zdaniem RMF24 - trzeba uznać za pierwszą kadencję Glapińskiego w zarządzie. Kilka miesięcy później, w czerwcu 2016 r., prezydent powołał Glapińskiego na prezesa banku, co jest drugą kadencją w zarządzie banku.

Szrot: Wszystko jest zgodnie z prawem i tego się trzymamy

Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot zwracał uwagę w rozmowie z PAP, że zarzuty dot. ponownego powołania Adama Glapińskiego na prezesa NBP pojawiły się już kilka miesięcy temu, jeszcze przed jego formalnym zgłoszeniem, zaś opinie prawników są w tej sprawie podzielone.

- Mamy własne opinie, że wszystko jest zgodnie z prawem i tego się trzymamy. Mamy przygotowaną argumentację prawną i opinie, że jest to dopuszczalne - podkreślił prezydencki minister.

Dopytywany, czy prezydent rozważa wycofanie kandydatury Glapińskiego, Szrot odpowiedział: - Potwierdzam, że pan Glapiński jest kandydatem pana prezydenta.

Sejm ma zająć się powołaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego podczas posiedzenia zaplanowanego na 11 i 12 maja, czyli w najbliższą środę lub czwartek.

ja

Czytaj także:

Ekspert: Inflacja może wymknąć się spod kontroli. Rząd wreszcie powinien zacząć oszczędzać
Miedwiediew chwali Orbana za jego sprzeciw wobec embarga na rosyjską ropę
Koniec ze stanem epidemii COVID-19. Niedzielski wprowadza nowy stan
Nieoficjalnie: Rosyjski okręt wojenny "Admirał Makarow" trafiony przez ukraińskie pociski
Lubię to! Skomentuj68 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka