Izabela Leszczyna przyszłym premierem Polski? Chciała oddać Donbas Putinowi

Posłanka KO Izabela Leszczyna przemawia podczas posiedzenia Sejmu w Warszawie, fot. PAP/Rafał Guz
Posłanka KO Izabela Leszczyna przemawia podczas posiedzenia Sejmu w Warszawie, fot. PAP/Rafał Guz
Krążą plotki o forsowaniu przez lidera PO Izabeli Leszczyny na szefa rządu po ewentualnym odsunięciu PiS od władzy - informuje Onet.pl. Ta wiadomość zelektryzowała internautów, którzy zaczęli przypominać jej niedawne wypowiedzi, zwłaszcza na temat wojny w Ukrainie.

Kim jest Izabela Leszczyna

Izabela Leszczyna pochodzi z Częstochowy - to jej okręg wyborczy.  Była posłanką na Sejm VI, VII, VIII i IX kadencji, w latach 2013–2015 pełniła funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. Działała w sztabie wyborczym kandydatki na prezydenta, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, odpowiadając w nim za program wyborczy. W grudniu 2021 została wiceprzewodniczącą Platformy Obywatelskiej i od tamtej pory chętnie gości w mediach, wypowiadając się na różne tematy.

Przeczytaj: Był Campus Przyszłości, będzie campus Tuska. Media donoszą o konkurencji w PO

Chciała oddać Donbas Putinowi

Dwa miesiące od wkroczenia wojsk rosyjskich na Ukrainę w wywiadzie dla Onetu Izabela Leszczyna stwierdziła, że na początku wojny myślała, by dla pokoju „oddać” Donbas Rosjanom.

-  Tak naprawdę na początku tej wojny myślałam sobie, że skoro w tym Donbasie mieszka tak wielu Rosjan, to skoro jest on taką zbuntowaną republiką, myślałam sobie: ok, to oddajmy to temu Putinowi, niech sobie to weźmie i niech Ukraina cała będzie bezpieczna. Dzisiaj myślę, że nie, że ustępowanie jest drogą donikąd – mówiła posłanka PO w kwietniu 2022 r.

"Pani poseł Leszczyna chciała oddać Donbas Putinowi - i to jeszcze 'na początku wojny'. Nie wiem nawet jak to skomentować. Ale warto docenić szczerość. Tak wyglądałaby polska polityka zagraniczna, gdyby prowadziła ją Platforma" - napisał wtedy na Twitterze wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński.

Leszczyna potem tłumaczyła, że miała na myśli rok 2014, a nie 2022. Broniła się również na Twitterze. „Liczba mnoga w 1. osobie, której użyłam, oznacza wspólnotę świata zachodniego z Ukrainą i to, o czym mówię, było jednym z antycypowanych wariantów przebiegu wojny” – stwierdziła w odpowiedzi do ministra Macieja Wąsika.


Ekspertka od ekonomii

Izabela Leszczyna komentuje często tematy związane z ekonomią.

- Morawiecki wprowadza wszystkich w błąd. Na miły Bóg. Zrobił to, co umie robić najlepiej, wystąpił na tle slajdów, nie powiedział niczego nowego. Przez 2 tygodnie rząd nie zrobił nic. Okłamał ludzi i opluł PO - tak wiceszefowa PO Izabela Leszczyna komentowała programie "Gość Radia ZET" pakiet pomocowy dla kredytobiorców, zaproponowany przez rząd.

- Obniżanie podatków, niskie podatki, zawsze były w agendzie Platformy Obywatelskiej i zawsze uważaliśmy, że podatki powinny być niższe - powiedziała dalej.

– Ludziom pod rządami PiS-u już niedługo będzie żyło się niestety gorzej niż w czasach, kiedy rządziła Platforma Obywatelska, bo jeśli inflacja będzie wynosiła około 8 proc., a taką właśnie mamy, to znaczy, że jeden miesiąc pracują za darmo - mówiła z kolei w grudniu w rozmowie z Radiem Plus.

ja


Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj89 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka