Carrefour Polska sprzedany. Kto przejmie sklepy popularnej sieci hipermarketów?

Carrefour Polska sprzedany. Nabywcą jest fundusz Mid Europa Partners. W ostatnich latach polska filia spółki nie rozwijała się zbyt dobrze. (fot. Flickr/Laurent Grassin)
Carrefour Polska sprzedany. Nabywcą jest fundusz Mid Europa Partners. W ostatnich latach polska filia spółki nie rozwijała się zbyt dobrze. (fot. Flickr/Laurent Grassin)
Fundusz Mid Europa Partners przejmie Carrefour Polska. Od lat zanosiło się na ten ruch, gdyż biznes francuskiej sieci hipermarketów w Polsce w ostatnim czasie nie rozwijał się zbyt dobrze.

Carrefour Polska sprzedany

Jak podaje portalspozywczy.pl, jako pierwsza fakt sprzedaży Carrefour Polska funduszowi Mid Europa Partners ustaliła redakcja dlahandlu.pl. Rozmowy na ten temat miały toczyć się od jesieni. Innym potencjalnym nabywcą był fundusz nieruchomościowy Griffin Real Estate.

Na ten moment francuska centrala Grupy Carrefour dementuje doniesienia, a oficjalne stanowisko ma zostać podane "w swoim czasie".

Polski oddział Carrefoura wystawiono na sprzedaż rok temu, jednak wieści o sprzedaży polskiego oddziału po handlowym rynku krążyły od dawna.

Pogłoski o wycofaniu sieci z Polski w zeszłym roku

Jak podaje portalspozywczy.pl, w czerwcu 2021 roku rynkiem FMCG wstrząsnęła informacja, że szef Grupy Carrefour - Alexandre Bompard - poszukuje chętnych na przejęcie polskiego i tajwańskiego oddziału firmy. Cały proces odbywać się miał przy udziale firmy KPMG, przeprowadzającej audyty w tajwańskiej i polskiej odnodze spółki.

Spółka szybko jednak zdementowała te doniesienia, tłumacząc, że analizuje kondycję różnych krajowych oddziałów, aby zastanowić się nad przyszłymi inwestycjami, konsolidacjami i działaniami rozwojowymi. 

Przejęciem Carrefoura miał interesować się Alimentation Couche-Tard, będący operatorem stacji benzynowych Circle K. Jednak jako, że był to środek pandemii, francuski rząd nie wyraził zgody na sprzedaż sieci ze względu na bezpieczeństwo żywnościowe kraju. 

Pomimo wcześniejszych zapewnień, media donoszą, że sieć planuje także pozbycie się swoich tajwańskich aktywów. Pakiet kontrolny w tajwańskim oddziale miałby trafić do obecnego akcjonariusza mniejszościowego, Uni-President.

Słaby rozwój sieci w Polsce

Sieć Carrefour w naszym kraju, zestawiając ją z konkurencją, rozwija się w bardzo wolnym tempie, jednak mimo niekorzystnej sytuacji, rozwój sklepów convenience oraz sprzedaży online sprawiły, że w 2021 roku przychody Carrefoura w Polsce wyniosły 2,1 mld euro, a zysk operacyjny grupy wzrósł o 13,3 procent rok do roku.


RB


Czytaj też: 


Lubię to! Skomentuj24 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka