Żyje nam się gorzej, niż w zeszłym roku. Tak uważa nawet połowa ankietowanych

Inflacja odbija się na stanie naszych portfeli. Fot. Pixabay
Inflacja odbija się na stanie naszych portfeli. Fot. Pixabay
Aż 50 proc. respondentów w badaniu Santander Consumer Bank wskazała, że żyje im się pod względem materialnym gorzej, niż w 2021 roku. Większość tych, która uważa, że pozostaje mniej pieniędzy w portfelu, zarabia powyżej 7 tys. złotych na rękę.

- Po wynikach tegorocznego wiosennego badania widzimy, że sytuacja Polaków rok do roku znacznie się pogorszyła - komentuje wyniki badania rzecznik banku Magdalena Grzelak. Jak się okazało, połowa ankietowanych uważa, że żyje im się gorzej, niż w ubiegłym roku.   

Czytaj też: 


Gorzej żyje się m.in. kobietom i nieźle zarabiającym

Najbardziej narzekają kobiety, jeśli mowa o podziale na płeć - to 56 proc. w porównaniu z 44 proc. mężczyzn. Mniej zasobny portfel mają osoby w wieku 40-49, 50-59 lat i seniorzy - w tych grupach przeważają odpowiedzi powyżej 50 proc. Na większe koszty życia narzekają przede wszystkim zarabiający od 7 000 zł netto i więcej, jak też absolwenci uczelni wyższych - 55 proc. wskazań. 

- W 2021 roku tylko 25 proc. Polaków uznało, że ich sytuacja finansowa wypadała gorzej względem 2020. Narzekała na nią podobna liczba seniorów (powyżej 50 proc. wskazań w tej grupie), 27 proc. zarabiających najwięcej i 19 proc. absolwentów wyższych uczelni. Tegoroczne wyniki są o wiele mniej pozytywne, co świadczy o tym, że obecna sytuacja gospodarczo-polityczna miała duży wpływ na sytuację finansową Polaków - komentuje przedstawicielka Santander Consumer Banku.  

- Najbardziej dotyka to kobiety (64 proc. w zestawieniu z 52 proc. mężczyzn), osoby w wieku 40-49 lat (75 proc.), absolwentów uczelni wyższych (68 proc.) i zarabiających najmniej, tj. do 2 000 zł netto na miesiąc (66 proc.). 12 proc. osób stwierdziło, że to co dzieje się na arenie międzynarodowej i sytuacja w kraju nie mają wpływu na to, że odmawiają sobie większych wydatków - komunikuje bank.  

Co ma wpływ na pogorszenie sytuacji finansowej?

Wśród czynników, wpływających na gorszy stan finansowy w portfelach i na kontach Polaków, wymienia się przede wszystkim inflację, którą wymieniło 57 proc. badanych. Potem typowano zamieszanie wokół Polskiego Ładu (32 proc.). Na trzecim miejscu znalazła się inwazja na Ukrainę (28 proc.) i wzrost stóp procentowych (26 proc.). 

Sondaż zrealizowano dla Santander Consumer Banku telefonicznie. Przygotował go Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w marcu 2022 r. na próbie 1000 dorosłych Polaków.  

Nie przegap: Lis po dekadzie odchodzi z "Newsweeka". Komentarze na gorąco

GW

Lubię to! Skomentuj33 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka