Działacze Lewicy zorganizowali konferencję na budowie. "Wyremontujemy wam Polskę"

Posłowie Joanna Scheuring-Wielgus i Włodzimierz Czarzasty, fot. Twitter/Jacek Warczygłowa
Posłowie Joanna Scheuring-Wielgus i Włodzimierz Czarzasty, fot. Twitter/Jacek Warczygłowa
"Mieszkanie prawem, nie towarem". Lewica ma swój plan na to, by wypełnić konstytucyjny zapis dotyczący zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych. Chce wybudować tanie mieszkania czynszowe na wynajem.

"Mieszkanie Prawem, a nie Towarem"

W 2021 roku wybudowano 220 tys. mieszkań, ale to za mało. Według raportu HRE w Polsce brakuje między 2,1 a 3,3 mln mieszkań. Posłowie Lewicy zorganizowali konferencję na "wzorcowej" według nich budowie we Włocławku. "Modelowe" osiedle budowane jest z tanich prefabrykatów.

- 60 proc. Polaków między 25 a 29 rokiem życia mieszka z rodzicami. Coraz mniej Polaków stać na kredyt, nie mówiąc o tym, żeby było było ich stać na to, by kupić mieszkania - mówił Włodzimierz Czarzasty.

Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus powiedziała, że PiS okłamał Polki i Polaków, obiecując 1 mln mieszkań, dopłaty do kredytów, czego nie zrealizował. Cytowała art. 75 konstytucji, uzasadniając hasło konferencji "Mieszkanie Prawem, a nie Towarem".

Samorządy mają budować mieszkania

Włodzimierz Czarzasty przedstawił główny postulat Lewicy, aby to samorządy budowały mieszkania. W latach 2025-2029 Lewica chce zrealizować narodowy program mieszkaniowy - wybudować 300 tys. mieszkań do taniego najmu, mieszkań komunalnych, czynszowych, których właścicielami są samorządy.

Adrian Zandberg rozwinął tezy Włodzimierza Czarzastego. Chodzi o to, żeby corocznie 20 mld zł przekazać z budżetu na na budownictwo mieszkaniowe. Te pieniądze szły by dla samorządów na budowę miejskich mieszkań czynszowych na wynajem. Takie te mieszkania nie podlegałyby prywatyzacji, a czynsze w nich będą stabilne i regulowane.

Kolejny postulat to powołanie Państwowej Agencji Mieszkaniowej odpowiedzialnej za sytuację na rynku mieszkaniowym i pomoc dla samorządów, która byłaby odpowiedzialna przed parlamentem w zakresie wydatkowania środków. Bank Ziemi byłby także przeniesiony do tej agencji, powołane byłyby także wojewódzkie spółki mieszkaniowe.

Zandberg mówił także o innowacyjnej technologii budowania takich osiedli. Chodzi o prefabrykaty i składanie konstrukcji jak z klocków, co pozwalałoby budować więcej za mniej.

Te rozwiązania istnieją już w Wiedniu, Szwecji i Kanadzie.

Ucywilizowanie kredytów

Scheuring-Wielgus zapewniła, że kolejnym postulatem jest walka z chaosem przestrzennym. Aby każde osiedle miało plac zabaw, zieleń, dostęp do usług publicznych.

Daria Gosek-Popiołek i Krzysztof Gawkowski mówili o ucywilizowaniu kredytów, aby stopy procentowe kredytów były stałe, a nie zmienne. Aby w całej Europie były takie same.

Z kolei Anna Maria Żukowska zapowiedziała lepszą ochronę lokatorów, którzy wynajmują mieszkania i powołanie w każdej gminie rzecznika praw lokatorów i spółdzielców, który pomagałby wynajmującym dochodzić swoich praw.

ja

Czytaj także:

Kiedy nastąpi szczyt inflacji? Prezes PKO BP odpowiada

Sprawa czołgów dla Ukrainy - Scholz nie chce być jak ostatni cesarz Niemiec

Nowe ustalenia ws. zabójców 29-latka na Nowym Świecie

Zaskakujący list Janukowycza. Polska i Ukraina stworzą jedno państwo?


Lubię to! Skomentuj36 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka