Ukrainę czeka długa wojna. Stanowisko szefa NATO w rozmowie z "Bildem"

Szef NATO Jens Stoltenberg zapewnił, że Sojusz będzie nadal wspierał Ukrainę. Oznajmił też, że wojna w tym kraju może potrwać lata. (fot. PAP/EPA)
Szef NATO Jens Stoltenberg zapewnił, że Sojusz będzie nadal wspierał Ukrainę. Oznajmił też, że wojna w tym kraju może potrwać lata. (fot. PAP/EPA)
Zdaniem sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, wojna na Ukrainie może potrwać wiele lat. — Nie możemy przestać wspierać Kijowa, nawet jeżeli cena tej pomocy jest wysoka nie można jej porównywać z ofiarą Ukraińców — powiedział Stoltenberg w rozmowie z "Bild am Sonntag".

Długa wojna

— Musimy się przygotować na to, że (wojna) może potrwać lata. Nie możemy przestać wspierać Ukraińców. Nawet jeśli koszty są wysokie, nie tylko te związane ze wsparciem militarnym, ale również te wynikające z rosnących cen energii i żywności. Ale: nie możemy tego porównywać z życiem wielu osób, ceną którą Ukraińcy musza płacić każdego dnia — podkreślił szef NATO.

Stoltenberg zaznaczył, że "jeśli Putin nauczy się z tej wojny, że może postępować tak, jak po wojnie z Gruzją w 2008 r. i po zajęciu Krymu w 2014 r. zapłacimy znacznie wyższą cenę".

W wywiadzie z niemieckim dziennikiem szef NATO podkreślił też, że Ukraińcy dzielnie bronią się w Donbasie, mimo, że rosyjska armia jest coraz bardziej brutalna.

— Z bardziej nowoczesną bronią wzrasta prawdopodobieństwo, że Ukraińcy będą w stanie znów wyprzeć wojska Putina z Donbasu — dodał.

NATO będzie wspierać Ukrainę

Szef NATO zapewnił, że Sojusz nadal będzie wspierać Ukrainę, jednak nie wyśle do tego kraju swoich żołnierzy. Podkreślił, że NATO wzmocniło swoją obronę i obecność w regionie, co ma być "jasnym sygnałem dla Moskwy, by nie było nieporozumień dotyczących naszej gotowości". Przekazał również, że chociaż "nie obserwujemy" wyższego poziomu gotowości rosyjskich sił nuklearnych, straszenie bronią jądrową przez Rosję jest "niebezpieczne i nieodpowiedzialne".

Pytany o przyszłą politykę NATO wobec Rosji w kontekście nowej koncepcji strategicznej Sojuszu, która ma zostać przyjęta na zaplanowanym na koniec czerwca szczycie w Madrycie Stoltenberg odpowiedział: "kiedy zmienia się świat, zmienia się i NATO. A świat stał się bardziej niebezpieczny. Oświadczymy, że Rosja nie jest już partnerem, lecz zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa, pokoju i stabilności".


RB

Zobacz: 

Szpilka pobił Ukraińca. Zwycięski debiut w MMA

Był kapitanem rosyjskiej reprezentacji. Błagał Putina o wycofanie wojsk z Ukrainy

"Nawet gdy Putin odejdzie, nic się nie zmieni. Czarny scenariusz powinien martwić Polaków"


Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka