Wielkopolski baron ministrem ds. bezpieczeństwa

Zbigniew Hofmann, nowy minister w rządzie Mateusza Morawieckiego.
Zbigniew Hofmann, nowy minister w rządzie Mateusza Morawieckiego.
Kim jest nowy minister rządu, 59-letni Zbigniew Hoffmann, który faktycznie zarządzać ma sprawami bezpieczeństwa?

Urodzony w Poznaniu, z wykształcenia politolog, były wojewoda kujawsko-pomorski, później wojewoda wielkopolski. Wiadomo, że od dziecka koleguje się z prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem z Platformy Obywatelskiej. Dwukrotnie próbował zostać posłem w swoim rodzinnym Poznaniu, w latach 2011 i 2015, niestety, bez powodzenia. Posłem został dopiero za trzecim razem w 2019, ale wtedy kandydował już z listy w Koninie. 

Zobacz: Nowy minister, prezydent Duda go powołał. Kim jest?

Działacze PiS-u mówią, że potrafi umiejętnie wprowadzać swoich ludzi w najróżniejsze struktury związane z państwem. Jego przychylnością cieszyć się ma mianowany na prezesa Radia Poznań Maciej Mazurek, prawicowy publicysta i przyjaciel z dzieciństwa oraz jego wieloletnia przyjaciółka Agata Ławniczak, która była doradcą wojewody wielkopolskiego, a teraz szefuje poznańskiemu oddziałowi TVP. 

Żona Hoffmanna w TK

Żona Zbigniewa Hoffmanna pracuje w Trybunale Konstytucyjnym od 2016 roku i jest postrzegana jako najwierniejszy pracownik w otoczeniu Julii Przyłębskiej. Była asystentką sędzi Przyłębskiej, następnie została dyrektorem Kancelarii TK. Nie jest tajemnicą, że rodziny Hoffmannów i Przyłębskich łączy przyjaźń.

W Poznaniu Hoffmann ma stawiać zarówno na przedsiębiorcę i wydawcę Tadeusza Zyska, który startował z ramienia PiS-u na prezydenta Poznania (przegrał z Jaśkowiakiem), jak i na posła, prawnika Bartłomieja Wróblewskiego, który także ma ambicję sięgnąć po prezydenturę w Poznaniu. Panowie powoli przejmują władzę w poznańskim PiS.  

Tusk został zapytany o zachowanie Jachiry w Sejmie. Posłanka może odetchnąć

Nowa gwiazda PiS

Zbigniew Hoffmann cieszy się od dawna zaufaniem Jarosława Kaczyńskiego. Jeszcze od czasów, gdy pracował w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W PiS żartują, że jest miłośnikiem kotów Kaczyńskiego, i że na stanowisko wiceszefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów został wstawiony przez prezesa PiS, żeby ten miał swojego człowieka w rządzie. Przez pewien czas mówiło się nawet, że może zastąpić Michała Dworczyka. Teraz został przewodniczącym Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych zastępując odchodzącego z rządu Jarosława Kaczyńskiego i podlegając bezpośrednio ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi. 

Kadyrow zapowiada wielki sukces Rosji w ważnym mieście. "Odbijemy je z rąk banderowców"

- Ciężkie zadanie, ma patrzeć na ręce i opiniować pracę czterech ministerstw – mówi nam członek PiS - Spraw Wewnętrznych i Administracji, Sprawiedliwości, Spraw Zagranicznych i Obrony Narodowej. Nie wszyscy ministrowie będą z tego zadowoleni. 

js

Lubię to! Skomentuj33 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka