Ważna zapowiedź Sasina. Będzie nowy holding przemysłowy. Wiemy, czym się zajmie

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Prowadzimy prace nad stworzeniem dużego holdingu przemysłowego; chcemy budować silny podmiot ochrony infrastruktury krytycznej - powiedział PAP wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Procesy konsolidacyjne będą kontynuowane - zapowiedział.

Duży holding przemysłowy

Sasin pytany w kuluarach Kongresu 590, czy będą kontynuowane procesy konsolidacyjne i w jakich branżach, odparł: „Będą kontynuowane. Pewnie za wcześnie, żebym w szczegółach o tym mówił. Na pewno myślimy bardzo poważnie, takie prace prowadzimy, nad stworzeniem dużego, takiego holdingu przemysłowego”.

Polecamy:

Polacy coraz rzadziej chodzą na L4. Ale jedna rzecz mocno niepokoi

Nie można zmuszać dziecka do kontaktu z rodzicem - ważne orzeczenie TK

Jak mówił, obecnie są wielkie wyzwania, „jak chociażby hutnictwo stali, które, właściwie można powiedzieć, umarło w Europie”. – Dzisiaj, w obliczu wojny na Ukrainie i problemów komunikacyjnych, zerwania również łańcuchów dostaw, widać, że jest potrzeba odtworzenia tego hutnictwa. My mamy jeszcze dwie huty państwowe, w które trzeba zainwestować i one powinny rzeczywiście taką rolę ważną w gospodarce odegrać – tłumaczył Sasin.

Wzmocnić infrastrukturę krytyczną

Zdaniem szefa MAP, wzmocnienia wymaga przemysł zbrojeniowy. – Mamy inne jeszcze gałęzie tego przemysłu ciężkiego. Myślę, że tutaj takie działania konsolidacyjne w oparciu o mocny podmiot - mają sens – ocenił.


Chcemy budować - i to widać również w obliczu wojny - silny podmiot ochrony infrastruktury krytycznej. Również takie prace w tej chwili podjęliśmy


– powiedział.

Trwają prace nad holdingiem spożywczym

Sasin zapewnił, że kontynuowane są pracę nad holdingiem spożywczym „również przez to, że będziemy poszerzać jego bazę”.

– Holding spożywczy odegra tutaj na pewno bardzo ważną rolę dlatego, że będzie mocnym państwowym graczem na rynku spożywczym. Takiego gracza brakowało – powiedział.

Jak tłumaczył, „często mieliśmy do czynienia z takim mechanizmem nadmiernego zysku, czyli minimalizowania ceny dla producentów, dla rolników, a maksymalizowania marży”.

– W sytuacji, kiedy brakowało mocnego podmiotu państwowego, była taka zakłócona konkurencyjność. Ten podmiot państwowy, Holding Spożywczy ma odegrać taką rolę, że będzie dawał uczciwą cenę producentowi i uczciwą marżę dla siebie. Czyli taką, która rzeczywiście będzie pozwalała na rozwój, na akwizycję, na nabywanie nowych podmiotów. Ale będzie w granicach zdrowego rozsądku, a nie będzie podszyte taką chęcią nadmiernego zarabiania – wyjaśnił.

KW

Czytaj dalej:

Nie można zmuszać dziecka do kontaktu z rodzicem - ważne orzeczenie TK

Tragedia w Szczecinie. Zmarło dziecko pozostawione w foteliku samochodowym

Ukraina ma już bardzo zaawansowaną broń USA. Jak teraz zachowa się Putin?

Koniec taryfy ulgowej dla rosyjskich lobbystów w UE. Ten zakaz mocno ich zaboli

Alarm dla PiS. Sondaż, który oznacza spadek poparcia dla partii Kaczyńskiego

Lubię to! Skomentuj34 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka