Polacy coraz rzadziej chodzą na L4. Ale jedna rzecz mocno niepokoi

Mniej absencji w pracy mimo pandemii. Pojawił się jednak nowy problem.
Mniej absencji w pracy mimo pandemii. Pojawił się jednak nowy problem.
W 2021 r. chorowaliśmy znacznie rzadziej w porównaniu z dwoma wcześniejszymi latami mimo pandemii Covid-19. Niepokojącym zjawiskiem jest jednak rosnąca liczba zwolnień wystawionych ze względu na problemy ze zdrowiem psychicznym – pisze czwartkowa „Rzeczpospolita”.

ZUS się chwali

Jak czytamy w gazecie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał informację, że w czerwcu zostało wystawione 100-milionowe cyfrowe zwolnienie lekarskie w Polsce. Działający od 2018 r. system e-zwolnień rzeczywiście może być dla ZUS powodem do dumy, bo wraz z nim wprowadził szereg innych rozwiązań cyfrowych, tworząc z tej instytucji pierwszy polski e-urząd.

Polecamy:

Nie można zmuszać dziecka do kontaktu z rodzicem - ważne orzeczenie TK

Tragedia w Szczecinie. Zmarło dziecko pozostawione w foteliku samochodowym


Polska jest jednym z niewielu krajów UE, które wprowadziły bardzo trudną reformę i wyparły papierowe zwolnienia lekarskie. Z naszego doświadczenia korzystają inne kraje UE


– wskazuje, cytowana przez „Rz”, prezes ZUS Gertruda Uścińska.

Mniej absencji w pracy mimo pandemii

„To, co Zakład może uważać za sukces, zupełnie inaczej wygląda z perspektywy rynku pracy. Według danych zebranych przez tę instytucję, w 2021 r. lekarze wystawili osobom ubezpieczonym 20,5 mln zaświadczeń lekarskich z powodu choroby. Łączna liczba dni absencji w pracy wynikającej z tych zaświadczeń wyniosła 239,9 mln. Przynajmniej jedno zwolnienie otrzymało w ubiegłym roku 6,5 mln osób, czyli około 45 proc. liczby osób podlegających ubezpieczeniu chorobowemu. Przeciętna długość absencji chorobowej wyniosła 36,7 dnia” - podano.

Dodano, w przypadku mężczyzn było to 33,5 dnia, a w przypadku kobiet – 39,5 dnia. „W porównaniu z 2020 r., a więc pierwszym, w którym znaczący wpływ na liczbę zwolnień lekarskich miała pandemia Covid-19, 2021 r. wypada znacznie lepiej. W porównaniu z 2020 r. zmniejszyła się zarówno absencja liczona w dniach (o 14,4 mln dni), jak i liczba zaświadczeń – o 3,7 mln, pomimo że w 2021 r. liczba zakażonych Covid-19 była wyraźnie wyższa” - wskazano.

Problemy ze zdrowiem psychicznym

Jak zaznacza gazeta, bardzo niepokojącym zjawiskiem jest rosnąca liczba zwolnień wystawionych ze względu na problemy ze zdrowiem psychicznym, które wyniosły 10,5 proc. ogółu, podczas gdy jeszcze w 2012 r. stanowiły jedynie 6,8 proc., a przed pandemią było to 8,5 proc.

KW

Czytaj dalej:

Ukraina ma już bardzo zaawansowaną broń USA. Jak teraz zachowa się Putin?

Koniec taryfy ulgowej dla rosyjskich lobbystów w UE. Ten zakaz mocno ich zaboli

Alarm dla PiS. Sondaż, który oznacza spadek poparcia dla partii Kaczyńskiego

Dlaczego Polacy nie zakładają rodzin? "Mamy potężną lukę, jeśli chodzi o mężczyzn"

Pierwsza decyzja Błaszczaka jako wicepremiera. Kupi dla wojska potężną polską broń

Lubię to! Skomentuj14 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości