Ministerstwo Sprawiedliwości instruuje imigrantów, jak wymazywać dane z rejestrów karnych

„Rejestry karne mogą stanowić problem w uzyskaniu obywatelstwa, otrzymaniu lub odnowieniu pozwolenia na pobyt". Fot. PAP/EPA/Maria Traspaderne
„Rejestry karne mogą stanowić problem w uzyskaniu obywatelstwa, otrzymaniu lub odnowieniu pozwolenia na pobyt". Fot. PAP/EPA/Maria Traspaderne
Ministerstwo Sprawiedliwości w Madrycie zachęca i poucza w kampanii wszystkich skazanych prawomocnym wyrokiem imigrantów i cudzoziemców powyżej 18 lat, aby wymazywali dane z rejestrów kryminalnych, w tym ze specjalnego rejestru przestępstw seksualnych, w celu uzyskania obywatelstwa hiszpańskiego lub zezwolenia na pobyt.

"Rejestry karne mogą stanowić problem"

„Rejestry karne mogą stanowić problem w uzyskaniu obywatelstwa, otrzymaniu lub odnowieniu pozwolenia na pobyt" - informuje ministerstwo w spocie oraz na swoich stronach internetowych. "Tutaj wyjaśniamy krok po kroku, jak złożyć wniosek o wykreślenie z rejestru przestępstw po wcześniejszym spełnieniu określonych warunków, w tym wygaśnięciu odpowiedzialności karnej" - napisano.

Polecamy:

Szturm imigrantów na Hiszpanię. Pełno ofiar i rannych

Morawiecki: My mamy twardą walutę, opozycja fałszywe banknoty

Rosja grozi, że zbombarduje Londyn. „Wysyp fake newsów jest dziś celem Moskwy”

Polemikę społeczną wywołało oferowane udogodnienie pozwalające skazanym wcześniej za popełnianie przestępstw w Hiszpanii cudzoziemcom na składanie wniosków kasacyjnych online, przez specjalnie uruchomione konto rządowe na stronach ministerstwa sprawiedliwości.

„Chronimy twoje dane osobiste, dajemy wszelkie gwarancje bezpieczeństwa i poufności” - zapewniono w spocie.

Już w 2021 r. Ministerstwo Sprawiedliwości udostępniło automatyczny system wymazujący większość przestępstw z urzędu, po spełnieniu odpowiednich warunków.

"Z automatu" oczyszczone kartoteki policyjne 

„Procedura kasuje większość kar bez ubiegania się o to” - wyjaśniło ministerstwo. „Dzięki temu prawie 250 tys. osób oczyściło swoja kartotekę policyjną” - poinformowało.

Obecna kampania jest prowadzona w czasie, kiedy rząd Pedro Sancheza zmierza do uregulowania prawa pobytu tysiącom imigrantów przebywających nielegalnie w Hiszpanii. Według dziennika „La Razon” w ten sposób „szuka on głosów wśród imigrantów”.

KW

Czytaj dalej:

Jan Ordyński: Autorytetu w redakcji nie buduje się krzykiem i wrzaskiem

Publicysta o tekście nt. byłego naczelnego Newsweeka: „Lis nie powinien pracować z ludźmi”

Premier Morawiecki o polskiej broni dla Ukrainy. "KE będzie to refundować"

Rosja ostrzega. To europejskie miasto zaatakuje jako pierwsze

Itaka anulowała loty do Egiptu i Zakynthos. Jest oświadczenie biura podróży

Lubię to! Skomentuj19 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka