Premier Morawiecki o polskiej broni dla Ukrainy. "KE będzie to refundować"

Premier Morawiecki o polskiej broni dla Ukrainy. "KE będzie to refundować" Źródło: PAP/Tomasz Wojtasik
Premier Morawiecki o polskiej broni dla Ukrainy. "KE będzie to refundować" Źródło: PAP/Tomasz Wojtasik
Komisja Europejska będzie w dużym stopniu, albo przynajmniej w dużej części, refundować te nasze wydatki i tę naszą broń, którą przekazaliśmy Ukrainie – powiedział w sobotę w Kole (woj. wielkopolskie) premier Mateusz Morawiecki.

Polska na czele z USA i Wielką Brytanią w pomocy Ukrainie 

Premier, pytany w czasie spotkania z mieszkańcami Koła o sprzęt wojskowy przekazany z zasobów polskiej armii stronie ukraińskiej zaznaczył, że Polska wraz z USA i Wielką Brytanią jest „na pierwszym odcinku pomocy dla Ukrainy”.

„Wczoraj rozmawiałem o tym z Komisją Europejską. KE będzie w dużym stopniu, albo przynajmniej w dużej części, tak powiem bezpiecznie, refundować te nasze wydatki i tę naszą broń, którą przekazaliśmy Ukrainie” – powiedział.

Jak dodał, „dzisiaj walka o wolną Polskę toczy się na linii frontu Donieck-Ługańsk”. „Ogromną część sprzętu oczywiście mamy my. Pozostawiliśmy sobie część naszego nowoczesnego i starszego sprzętu" - powiedział.

Premier dziękuje Polakom za pomoc

Argumentując za przekazaniem stronie ukraińskiej części sprzętu polskiej armii mówił, iż dziś Ukraińcy "bronią kobiet, dzieci, bronią się przed zbrodniarzami rosyjskimi".

"Dlatego, moim zdaniem, postąpiliśmy ze wszech miar właściwie i nie osłabiliśmy naszego potencjału w taki sposób, żeby móc się obawiać, że tutaj jesteśmy bezbronni, absolutnie nie” – zapewnił szef rządu.

Premier podziękował każdemu „kto trochę pomógł” kiedy w Polsce pojawiło się 3,5 mln uchodźców z Ukrainy. „Jeśli dzisiaj Polska jest na ustach praktycznie wszystkich przywódców całego świata i mówi się o Polsce tak dobrze w każdym języku świata, może z wyjątkiem rosyjskiego, to jest to wasza zasługa, zasługa Polaków” – podkreślił Morawiecki.

Podczas sobotniej wizyty w Wielkopolsce premier Morawiecki odwiedził Koło, a wieczorem spotka się z mieszkańcami Kostrzyna w powiecie poznańskim.

MP

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj56 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka