Akcja tureckich celników. Rosyjscy okupanci musieli się mocno zdziwić

Tureckie organy celne rosyjski statek towarowy, przewożący skradzione na Ukrainie zboże Źródło: commons.wikimedia.org
Tureckie organy celne rosyjski statek towarowy, przewożący skradzione na Ukrainie zboże Źródło: commons.wikimedia.org
W niedzielę ambasador Ukrainy w Turcji Wasyl Bodnar oświadczył, że tureckie organy celne zatrzymały rosyjski statek towarowy, przewożący skradzione na Ukrainie zboże. Jak dodaje, sytuacja miała miejsce przy wejściu do portu Karasu. Wywóz zboża przez agresora ma doprowadzić do kryzysu żywnościowego nie tylko na Ukrainie, ale i w całej Europie.

- Jesteśmy w ścisłym kontakcie z władzami tureckimi. Statek stoi obecnie przy wejściu do portu, został zatrzymany przez tureckie organy celne – powiedział w ukraińskiej telewizji państwowej Bodnar. Ambasador dodał, że decyzje o losie statku władze tureckie podejmą w poniedziałek, zaś Ukraina liczy na konfiskatę zboża przez władze Turcji.

Rosja kradnie zboże z Ukrainy

W piątek Ukraina zwróciła się do Turcji o zatrzymanie i aresztowanie statku towarowego Żybek Żoły, pływającego pod rosyjską banderą i wiozącego ukraińskie zboże, zabrane z okupowanego przez siły rosyjskie portu w Berdiańsku.

Przedstawiciel ukraińskiego MSZ powiedział, powołując się na informację z administracji morskiej, że na statek Żybek Żoły załadowano około 4500 ton ukraińskiego zboża z Berdiańska.

Jak informował wcześniej wiceminister rolnictwa Ukrainy Taras Wysocki, Rosjanie ukradli z okupowanych terenów ponad 25 proc. zasobów zboża, czyli około 400 tys. ton z 1,5 mln ton zebranych przed inwazją.

25 czerwca przedstawiciele ukraińskich władz z Berdiańska przekazali, że do portu w tym mieście nad Morzem Azowskim wpłynął statek, który prawdopodobnie zabrał ostatnie zapasy zboża. Towarzyszyły mu rosyjskie okręty wojenne. Z innego okupowanego miasta południowo-wschodniej Ukrainy, Melitopola, Rosjanie wysyłają codziennie od 30 do 50 ciężarówek ze zbożem.

Ukraina to jeden z największych światowych eksporterów zboża, wysyłanego głównie drogą morską. Miliony ton ziarna są obecnie składowane w portach na wybrzeżu Morza Czarnego, blokowanych przez okręty wojenne Rosji.

MP

Czytaj dalej: 


Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka