Wtedy znikną nalepki z szyb i karty pojazdów. Zapłacimy mniej przy rejestracji pojazdu

Fot. Motogen
Fot. Motogen
Od 4 września właściciele pojazdów będą mogli usunąć z przednich szyb nalepkę kontrolną. Zniknie też zakaz przekazywania karty pojazdu nowemu właścicielowi przy sprzedaży samochodu.

"Osoba, która nie będzie chciała zachować na przedniej szybie pojazdu nalepki kontrolnej, z dniem 4 września 2022 r. będzie mogła ją usunąć. Od tego dnia nie będzie również obowiązku przekazywania karty pojazdu w przypadku przeniesienia na inną osobę własności zarejestrowanego pojazdu" - poinformował rzecznik Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś.

Bez nalepek i kart pojazdów 

Wszystko na skutek pakietu deregulacyjnego, wchodzącego w życie od 4 września 2022 r. Nowe przepisy znoszą obowiązek wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej na skutek nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Huptyś wskazał, że w art. 12 noweli Prawa o ruchu drogowym określono, że nalepki kontrolne wydane na podstawie dotychczasowych przepisów tracą ważność, ale właściciel pojazdu może zachować na przedniej szybie pojazdu nalepkę kontrolną wydaną na podstawie dotychczasowych przepisów. Będzie to indywidualna decyzja kierowcy. Za brak nalepki kontrolnej do 4 września grozi mandat do 500 złotych. 

Z kolei karta pojazdu albo jej wtórnik - wydane na podstawie dotychczasowych przepisów - tracą ważność, a właściciel pojazdu, który może je zachować lub zwrócić dokumenty do urzędu. 

Co istotne, od 4 września spadną też koszty rejestracji pojazdów.

Prawie 100 zł mniej za zarejestrowanie auta

Z wyliczeń Ministerstwa Infrastruktury wynika, że właściciele od 4 września br. oszczędzą podczas rejestracji samochodu osobowego, np. sprowadzonego z zagranicy, 94,5 zł (karta pojazdu - 75 zł, nalepka kontrolna - 18,5 zł, opłata ewidencyjna - 1 zł), a w przypadku rejestracji pojazdu wcześniej zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i bez zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych oszczędzą 19 zł (nalepka kontrolna - 18,50 zł, opłata ewidencyjna - 0,50 zł).

Tym samym koszt zarejestrowania od 4 września samochodu osobowego wyniesie 161,50 zł (aktualnie jest to 256 zł, a koszt zarejestrowania samochodu osobowego wcześniej zarejestrowanego na terytorium RP bez zachowania dotychczasowych tablic - 180,5 zł).

Koszt zarejestrowania od 31 stycznia br. samochodu osobowego przy zachowaniu tablic rejestracyjnych poprzedniego właściciela pojazdu wynosi 81 zł, a w przypadku, gdy nie wydaje się pozwolenia czasowego - 67 zł.

MP

Czytaj dalej:
Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka