Chcemy, żeby Polska była kwitnącym miejscem dla inwestycji i inwestorów z całego świata - mówił premier. Fot. Twitter/KPRM
Chcemy, żeby Polska była kwitnącym miejscem dla inwestycji i inwestorów z całego świata - mówił premier. Fot. Twitter/KPRM

Japoński gigant technologiczny buduje fabrykę pod Łodzią

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 34
Japoński producent systemów klimatyzacyjnych i pomp ciepła Daikin zainwestuje 1,5 mld zł (320,35 mln dolarów) w budowę fabryki pomp ciepła w Ksawerowie pod Łodzią. Powstanie tam co najmniej 1,5 tys. miejsc pracy.

Wielka japońska inwestycja w Polsce

"Inwestycja Daikin będzie największą inwestycją zagranicznej firmy w Polsce w ostatnich latach" - poinformowała na Twitterze Kancelaria Premiera.

- Chcemy, żeby Polska była kwitnącym miejscem dla inwestorów z całego świata. I mamy dzisiaj kolejny dowód, że taka będzie, dzięki inwestycji firmy Daikin powstanie co najmniej 1,5 tys. miejsc pracy powstanie tutaj, w Ksawerowie pod Łodzią. Polska jako specjalna strefa ekonomiczna staje się faktem – mówił premier w czwartek w Ksawerowie pod Łodzią premier Mateusz Morawiecki.

Polecamy: Afera w "Newsweeku". Na długi urlop "uciekła" szefowa HR, Lis nie wyleciał za mobbing

- Ktoś kiedyś mówił, że chciałby, aby Polska była drugą Japonią. Nie będzie drugiej Japonii, bo Japonia jest tylko jedna - powiedział. Jak zaznaczył, "chciałbym, aby Polska była krajem, który jest bogaty, szybko rozwijający się i cieszę się, że współpraca polsko-japońska właśnie wzmacnia taki kierunek rozwoju".

- W nowej perspektywie budżetowej znajdą się dodatkowe środki, aby przyciągać inwestorów. Będą także dodatkowe zasady administracyjne i środowiskowe, aby mitręga biurokratyczne była jak najmniejsza, żeby Polska była jednym z najlepszych miejsc do inwestowania na świecie – powiedział premier.

Współpraca polsko-japońska

Premier stwierdził, że zmiany, które wprowadził rząd doprowadziły m.in. do najniższego w historii Polski bezrobocia -  "2,7 proc. według Eurostatu, według KE"."To co jest naszym sukcesem dla wielu inwestorów rodzi również pytania - i o tym rozmawialiśmy z prezesem firmy Daikin" - wskazał.

Dodał, że dyskusja ta dotyczyła m.in. tego, w jaki sposób pozyskiwać wysoko wykwalifikowanych pracowników. "Rozmawialiśmy dzisiaj o szkolnictwie zawodowym, o szkolnictwie technicznym, jak i uniwersytetach i politechnikach, które mogłyby i powinny tworzyć nowe kierunki studiów pod kątem wysoko zaawansowanych technologii" - powiedział.

Według szefa rządu "przedsiębiorstwa uczą się najlepiej przez osmozę" - przenikanie się technologii, kooperację. "Wokół takiej firmy, jak Daikin na pewno będą powstawały firmy polskie, które będą uczyły się od niej wysoko zaawansowanych technologii, technologii zielonych, pomp ciepła, które są coraz bardziej popularne w Polsce" - ocenił. Zwrócił uwagę, że w fabryce w Ksawerowie będzie również będzie produkcja tego typu technologii.

Mateusz Morawiecki wyraził zadowolenie, że Polska rośnie we współpracy z takimi ważnymi, strategicznymi inwestorami, jak m.in. firmy japońskie.

Rośnie sprzedaż pomp ciepła

- To wielka chwila, zależało nam na tej inwestycji, bo tworzy bardzo wartościowe miejsca pracy przy najnowocześniejszej technologii - mówił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podczas inauguracji inwestycji firmy Daikin w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Buda podczas uroczystości podkreślał, że inwestycja dot. w produkcji pomp ciepła tworzy bardzo wartościowe miejsca pracy. "To są miejsca pracy przy najnowocześniejszej technologii, przy urządzeniach, które na świecie, ale również w Polsce zyskują ogromną popularność" - mówił minister.

Zwrócił uwagę, że sprzedaż pomp ciepła rośnie o 60-70 proc. "To jest przyszłość ogrzewania prywatnego, indywidualnego. Stąd pozyskiwanie wiedzy, uczestniczenie w tym procesie wykorzystywania tej technologii było dla nas niezwykle ważne" - przyznał Buda.

Podkreślał też, że Ksawerów jest dobrym miejscem dla tej inwestycji ze względu na "świetny rynek pracy oraz świetną komunikację". W tym kontekście zwrócił uwagę, że nieopodal Ksawerowa niedawno odbierano nową drogę ekspresową, która domyka ring autostradowy wokół Łodzi.

ja

Czytaj także:

Amerykańscy turyści wniebowzięci. Euro w stosunku do dolara najniżej od 2002 roku

Brytyjski premier pod presją. Boris Johnson ustępuje w jednym, ale nie idzie na całość

Zatrzymano trzech rosyjskich generałów. Wśród nich wpływowa postać
 


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka