Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło informację o pozbawieniu wolności we wrześniu 2021 roku w Iranie polskiego obywatela. Resort działa nad umożliwieniem mu jak najszybszego powrotu do kraju. (fot. Flickr/Lukas Plewnia)
Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło informację o pozbawieniu wolności we wrześniu 2021 roku w Iranie polskiego obywatela. Resort działa nad umożliwieniem mu jak najszybszego powrotu do kraju. (fot. Flickr/Lukas Plewnia)

Polak aresztowany w Iranie. MSZ podjęło działania umożliwiające mu powrót do kraju

Redakcja Redakcja Iran Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
MSZ potwierdza, że we wrześniu 2021 roku w Iranie doszło do pozbawienia wolności polskiego obywatela. Obecnie podejmowane są działania konsularne i dyplomatyczne, które umożliwiłyby mu jak najszybszy powrót do Polski.

Polak zatrzymany w Iranie

— Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdza, że we wrześniu 2021 roku w Iranie został pozbawiony wolności polski obywatel. Służby konsularne od samego początku pozostają w stałym kontakcie z naszym obywatelem oraz jego rodziną, zatrzymanemu udzielona została pomoc prawna — poinformował w komunikacie resort dyplomacji.

Dodano, że podejmowane są działania konsularne i dyplomatyczne, by umożliwić Polakowi jak najszybszy powrót do kraju.

— Nasze dalsze kroki koordynujemy również z państwami sojuszniczymi. Mając na względzie dobro uznanego naukowca, MSZ nie będzie podawać szczegółów sprawy i prosi o uszanowanie prywatności naszego obywatela oraz jego rodziny — komunikuje MSZ.

Aresztowania obcokrajowców na terenie Iranu

W środę agencja Reutera, cytując informacje irańskiej telewizji państwowej, podała, że Irańska Gwardia Rewolucyjna aresztowała kilku obcokrajowców, w tym drugiego w hierarchii wysłannika Wielkiej Brytanii w Teheranie, za rzekome akty szpiegostwa, takie jak pobieranie próbek gleby w strefach zastrzeżonych. Podała, że wśród zatrzymanych miał się również znajdować polski obywatel.

— Szpiedzy ci pobierali próbki ziemi na środkowej pustyni Iranu, gdzie odbywały się ćwiczenia Gwardii Rewolucyjnej w zakresie obsługi pocisków lotniczych — podała irańska państwowa telewizja. Stacja wyemitowała również materiał filmowy pokazujący Gilesa Whitakera wraz z rodziną w centralnym Iranie, gdzie brytyjski dyplomata wydawał się pobierać próbki ziemi. Jak poinformowała telewizja, było to w pobliżu obszaru, na którym odbywały się testy rakietowe.

W materiale pokazano również osobę, identyfikując go jako profesora uniwersyteckiego w Polsce, który według informacji irańskiej TV odwiedzał Iran jako turysta.

W relacji telewizyjnej wykorzystano materiał filmowy, na którym rzekomo widać jak wraz z kolegami zbierał próbki ziemi.

Zbieranie próbek ziemi i test rakietowy

Zdaniem telewizji zbieranie próbek zbiegło się w czasie z testem rakietowym w południowej prowincji Kerman. Innym aresztowanym cudzoziemcem został zidentyfikowany przez państwową telewizję jako mąż austriackiej attaché kulturalnej w Iranie. Nie sprecyzowano, czy zatrzymani nadal przebywają w areszcie.

Brytyjski rząd ocenił, że doniesienia Iranu są "całkowicie fałszywe".

Potem ta sama irańska telewizja podała na Twitterze, że zatrzymanych zostało trzech naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Z kolei radio RMF FM poinformowało, że rzecznik Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wyjaśnił, iż do zatrzymania Polaków doszło we wrześniu 2021 roku. Dodał też, że dwóm mężczyznom udało się wrócić do Polski, a jeden nadal przebywa w Iranie. Według nieoficjalnych informacji w jego sprawie w maju próbował interweniować resort spraw zagranicznych.

Zatrzymania pod zarzutem szpiegostwa

— Gwardia Rewolucyjna w Iranie aresztowała w ostatnich latach dziesiątki osób posiadających podwójne obywatelstwo i obcokrajowców, głównie pod zarzutem szpiegostwa i ze względów bezpieczeństwa — przypomina agencja Reutera.

Organizacje praw człowieka oskarżają Republikę Islamską o próbę wymuszenia ustępstw ze strony innych krajów poprzez dokonywanie aresztowań na podstawie zarzutów dotyczących bezpieczeństwa, które są bezpodstawne. Tamtejsze władze zaprzeczają jednak, że aresztują ludzi z powodów politycznych. 


RB

Czytaj także:

Brytyjski premier pod presją. Boris Johnson ustępuje w jednym, ale nie idzie na całość

Prezydenci Polski i Litwy sprawdzą gotowość wojsk do obrony przesmyku suwalskiego

Zatrzymano trzech rosyjskich generałów. Wśród nich wpływowa postać

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka